A A+ A++

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały skargi osób zużywających energię elektryczną przy budowie domu jednorodzinnego na własne potrzeby. – W ustawie z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nie ma żadnego instrumentu wsparcia przed podwyżkami – stwierdzili prawnicy z Biura RPO po analizie tych przepisów.

– Jest to o tyle istotne, że cena prądu budowlanego jest i tak wyższa niż cena prądu dostarczanego na potrzeby gospodarstw domowych – wyjaśnili.

Czytaj więcej

W odpowiedzi resort klimatu i środowiska poinformował, że ustawa z 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu rozszerzyła definicję odbiorcy uprawnionego o odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, o ile inwestor nie jest deweloperem.

– Tym samym, przyjęta zmiana wyszła naprzeciw licznym sygnałom dotyczącym zapewnienia osobom budującym domy jednorodzinne w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, dostępu do tańszej energii elektrycznej – podkreślił Paweł Pikus, dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu MKiŚ.

Jak wyjaśnił, z definicji odbiorcy uprawnionego wykluczono sytuację budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub w cel … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPartnerkę europosła PiS zgubił komunikator signal. Co zdradzi śledczym, zanim wyjdzie z aresztu za kaucją?
Następny artykułZależy Ci na szybkim nadaniu paczki? Skorzystaj z przesyłki kurierskiej