A A+ A++

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że do 30 listopada właściciele i zarządcy nieruchomości muszą przeprowadzić okresową kontrolę stanu budynków.

Każdy ze współwłaścicieli jest tak samo odpowiedzialny za przeprowadzenie kontroli okresowych i nie może zasłaniać się zaniechaniem pozostałych właścicieli.

– Ewentualny nakaz takiej kontroli może być egzekwowany od każdego z nich i nie wpływają na to zawarte między nimi umowy określające podział nieruchomości do korzystania (tzw. podział quoad usum) – wyjaśnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kamil Kłosiński, koordynator zespołu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Czytaj więcej

Właścicielom domów jednorodzinnych często wydaje się, że nie obowiązują ich przeglądy techniczne takie jak właścicieli lub zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

– Tymczasem art. 62 prawa budowlanego bezwzględnie nakłada także na właścicieli tych obiektów obowiązek przeprowadzenia co najmniej raz w roku okresowej kontroli instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, przynajmniej raz na pięć lat sprawdzania stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, jego estetyki oraz otoczenia – wyjaśnia radca prawna Joanna Maj. – Kontrolowana powinna też być instalacja elektryczna i piorunochronna (stan sprawności połączeń, osprzęt, zabezpieczenia i środki ochrony od porażeń, oporność izolacji przewodów oraz uziemień).

Za unikanie tego obowiązku grozi zgodnie z art. 91a prawa budowlaneg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJKH GKS Jastrzębie przegrał na własnej tafli z Comarch Cracovią [ZDJĘCIA]
Następny artykułCopa Libertadores. Flamengo zabiera na finał do Ekwadoru kucharza i własne jedzenie