A A+ A++

Szefostwo Formuły 1 od dłuższego czasu przygląda się możliwości rozszerzenia aktywnej aerodynamiki bolidów od sezonu 2026, kiedy to w F1 pojawią się nowe jednostki napędowe. Obecnie sprowadza się ona do prostego w działaniu systemu ruchomego tylnego skrzydła, DRS.

Pierwotnie dyskutowano o tym jako formie poprawy efektywności bolidów Formuły 1, które mogłyby na prostych korzystać z konfiguracji mniejszego oporu, a w zakrętach powracać do dużego docisku.

Wygląda jednak na to, że Liberty Media rozważa znacznie szersze zastosowanie tej technologii, a jednym z przykładów podanych przez samego Rossa Brawna jest ograniczenie osiągów lidera wyścigu i poprawa tych, jadących za nim.

“Jedną z wielkich rzeczy na sezon 2026 jest to czy pojawi się tam aktywna aerodynamika” mówił odchodzący z szeregów Liberty Media Brawn dla magazynu Autosport. “Myślę, że to kuszący krok w celu osiągnięcia wyższej efektywności.”

“Nadal wymaga to sprawdzenia jak możemy tego dokonać i czy może to zostać wdrożone w bezpieczny i przewidywalny sposób. Niemniej aktywną aerodynamikę już mamy pod postacią systemu DRS, gdyż jest on formą aktywnej aerodynamiki.”

“Ale czy możemy wycisnąć z tego coś więcej?”

“Jeżeli mamy do dyspozycji aktywną aerodynamikę, to można wpływać na bolid jadący z przodu. Można mieć pewną odległość, w której bolid z przodu traciłby nieco docisku, a ten z tyłu zyskiwał. Są sztuczki, którymi możemy tutaj pograć. To dla nas szansa.”

“Nie twierdzę, że to zrobimy, ale jest to dla nas jakaś szansa. Bolid na sezon 2026 będzie wyciągnięciem wniosków z tego z czym mamy obecnie do czynienia i myślę, że wdrożymy w nim jakąś formę aktywnej aerodynamiki.”

Nowa technologia mogłaby być określana mianem “odwrotnego DRS”, gdyż umożliwiałaby także ograniczenie osiągów bolidu. Wdrożenie takiego systemu wiąże się jednak ze szczegółowym przygotowaniem do wdrożenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomitet Regionów: Bezpieczeństwo żywnościowe Europy wymaga wzmocnienia lokalnych i regionalnych systemów żywnościowych
Następny artykułPomóżmy Ukrainie przetrwać zimę