A A+ A++

“Jeśli nie naruszy on prawa rosyjskiego i nie da powodu, by go uznać za +zagranicznego agenta+, to tak się nie stanie. A jeśli będzie się on zasłaniał Nagrodą Nobla jak tarczą po to, by naruszać prawo, to będzie to oznaczać, że decyduje się na to świadomie, by ściągnąć na siebie uwagę” – oświadczył Putin.

Jest to pierwszy komentarz gospodarza Kremla w sprawie Nobla dla Muratowa. Putin nie składał laureatowi gratulacji, w imieniu Kremla zrobił to rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow. Muratow jest pierwszym rosyjskim laureatem Nobla we współczesnej, poradzieckiej Rosji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl – tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po decyzji Komitetu Noblowskiego pojawiły się dyskusje, czy Nobel, który jest nagrodą pieniężną, ściągnie na Muratowa problemy w postaci uznania nagrody za “otrzymywanie funduszy z zagranicy”, co formalnie jest jednym z kryteriów uznania kogoś za “zagranicznego agenta”. Drugim kryterium jest prowadzenie działalności politycznej. Krytycy przepisów o “zagranicznych agentach” wskazują, że oba kryteria stosowane są szeroko i wybiórczo.

Nagroda za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju

Norweski Komitet Noblowski ogłosił w piątek, że dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz Muratow to laureaci tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. “Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju” – podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego wyróżnienie Berit Reiss-Andersen.

Dmitrij Muratow jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym “Nowej Gaziety”, która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. W 15. rocznicę śmierci Politkowskiej “Nowaja Gazieta” przypomniała, że sześcioro pracowników redakcji, w tym właśnie Politkowska, zginęło z powodu swojej działalności zawodowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojciech Surmacz: PAP jest fabryką informacji, której zadaniem jest dostarczanie odbiorcom rzetelnych i wiarygodnych treści
Następny artykułRingier Axel Springer Tech rusza z kampanią rekrutacyjną