Orlen planuje złożyć prospekt w KNF, związany z emisją akcji dla udziałowców PGNiG, tuż po jego walnym zgromadzeniu zatwierdzającym fuzję. Dokładna data obrad jeszcze nie została ogłoszona. Wstępnie zaplanowano je na wrzesień.
Płocka spółka zakłada, że pozytywna decyzja o zatwierdzeniu prospektu zapadnie w październiku. Na podstawie tego dokumentu ma być wyemitowanych do 534,5 mln walorów serii F. Przy maksymalnej ofercie ich udział w podwyższonym kapitale wyniesie 46 proc.
Dlaczego Orlen chce emitować akcje dla akcjonariuszy PGNiG na podstawie prospektu, skoro niedawna, podobna oferta dla udziałowców Lotosu obyła się bez konieczności sporządzania dokumentu? „Emisje akcji dokonywane w wyniku obu połączeń, zarówno z Lotosem, jak i PGNiG, będą stanowiły ofertę publiczną. Zasadą jest, że przeprowadzenie takiej oferty wymaga realizacji obowiązku prospektowego, co do którego rozporządzenie prospektowe dopuszcza wyjątki” – tłumaczy biuro prasowe Orlenu.
Dodaje, że w przypadku połączenia z Lotosem skorzystano z dopuszczonego prawem wyjątku, publikując tzw. dokument dla celów wyłączenia wyjątku (opracowany zgodnie z wymogami rozporządzenia prospektowego oraz ustawy o ofercie publicznej). „Natomiast w przypadku połączenia z PGNiG, w związku z potencjalnym ryzykiem potraktowania transakcji jako przejęcia odwrotnego, w którym to przypadku nie znajduje zastosowania zwolnienie z obowiązku prospektowego, działając na podstawie przepisów rozporządzenia prospektowego, zdecydowano o przygotowaniu prospektu przez Orlen” – tłumaczy spółka.
Co dokładnie rozumie pod tym pojęciem – nie precyzuje. Według kursów akcji z wtorkowego zamknięcia sesji kapitalizacja Orlenu (już po fuzji z Lotosem) wynosi 43,2 mld zł, a PGNiG – prawie 36,3 mld zł. Z kolei zanotowane w I półroczu przychody ob … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS