A A+ A++

Naukowcy z University of Pittsburgh odkryli, że wirus opryszczki pospolitej (HSV-1), może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Badacze sugerują, że infekcje wirusowe mogą odgrywać rolę w powstawaniu tego schorzenia.

Choroba Alzheimera rozwija się powoli i podstępnie

Choroba Alzheimera to poważny problem zdrowotny na całym świecie, w tym również w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób cierpi z powodu otępienia, z czego 300 tysięcy zmaga się właśnie z chorobą Alzheimera. Niestety, tylko 15-20% osób z tym schorzeniem otrzymało diagnozę i rozpoczęło leczenie.

Alzheimer to choroba, która rozwija się powoli i podstępnie, a jej objawy mogą być niezauważalne przez wiele lat – nawet 10 czy 15. Zwykle objawia się trudnościami z pamięcią, rozumowaniem i orientacją, co wpływa na codzienne życie. Czas życia chorych wynosi średnio od 8 do 14 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Najczęściej choroba diagnozowana jest u osób powyżej 65. roku życia, a ryzyko jej rozwoju rośnie z wiekiem. Niestety, nie ma jeszcze lekarstwa, które by całkowicie wyleczyło tę chorobę, ale dostępne są terapie, które pomagają w łagodzeniu objawów i opóźniają postęp choroby.

Sąsiad przyczyną nadciśnienia i otępienia?

Wirus opryszczki może mieć związek z chorobą Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu odkryli nowe powiązanie między wirusem opryszczki (HSV-1) a chorobą Alzheimera. Badanie, które zostało opublikowane w piśmie “Cell Reports”, pokazuje, że infekcje wirusowe, mogą mieć wpływ na rozwój tej choroby. Szczególną uwagę zwrócono na białko tau, które gromadzi się w mózgu osób z Alzheimerem.

– Nasze badanie podważa tradycyjny pogląd, że białko tau jest wyłącznie szkodliwe, pokazując, że początkowo może działać jako część obrony immunologicznej mózgu – powiedział dr Or Shemesh, główny autor pracy.

Dalsze badania wykazały, że infekcja wirusem może wpływać na poziom białka tau i jego funkcje w mózgu. Wydaje się, że jest to mechanizm ochronny, który pomaga w walce z infekcją i zmniejsza uszkodzenia neuronów. 

Alzheimer: szczepionka zapobiegnie utracie pamięci?
Alzheimer: szczepionka zapobiegnie utracie pamięci?

Nowe badania mogą zmienić podejście do leczenia Alzheimera

Choć dokładne mechanizmy, przez które wirus opryszczki (HSV-1) wpływa na białko tau i przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera, wciąż nie są w pełni zrozumiane, naukowcy nie zamierzają poprzestać na dotychczasowych odkryciach. W planach mają dalsze badania, które mają na celu lepsze zrozumienie, jak wirus wpływa na mózg i jak zmienia się białko tau.

Naukowcy chcą także przetestować nowe podejścia terapeutyczne, które mogłyby skupić się na wirusowych białkach lub na modulowaniu odpowiedzi immunologicznej mózgu.

– Nasze odkrycie podkreśla złożoną interakcję między infekcjami, odpowiedziami immunologicznymi a procesami neurodegeneracyjnymi, oferując nowe spojrzenie i potencjalne cele dla rozwoju nowych terapii – dodał dr Or Shemesh.

Badacze dodatkowo, planują sprawdzić, czy podobne mechanizmy mogą występować również w innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie zanikowe boczne (ALS). To z kolei, może otworzyć drzwi do nowych metod leczenia, które mogłyby pomóc nie tylko pacjentom z Alzheimerem.

Miniaturowe mózgi mogą pomóc w leczeniu chorób związanych z uszkodzeniem mitochondriów
Miniaturowe mózgi mogą pomóc w leczeniu chorób związanych z uszkodzeniem mitochondriów

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł158 mln zł na nowe drogi w Katowicach. W tym przeszło 37 mln zł na 153 metrowy odcinek łączący Mickiewicza z Grundmanna
Następny artykuł“Україна теж має показати приклад” – Порошенко привітав енергетичні санкції США проти Росії