A A+ A++

Plac, który zyskał nazwę Willenberga, jest położony przy ul. Strażackiej. Stoi tu pomnik Pamięci Żydów Częstochowian, Samuel Willenberg jest jego projektantem. Ale nie tylko. To także żołnierz Wojska Polskiego, uczestnik buntu w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince, powstaniec warszawski.

Częstochowa, 15 kwietnia 2015 r. Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian GRZEGORZ SKOWRONEK

Urodził się 16 lutego 1923 r. w Częstochowie, jego ojcem był znany artysta malarz prof. Perec Willenberg, poszukujący nowego żydowskiego stylu w sztuce. Samuel po wybuchu wojny na ochotnika przyłączył się do wojska, brał udział m.in. w potyczce z Armią Czerwoną w okolicach Chełma 25 września, w czasie której został ciężko ranny. Wrócił do Częstochowy, potem trafił do Opatowa i to z tamtejszego getta został w 1942 r. wywieziony do obozu w Treblince. 2 sierpnia 1943 r. uczestniczył w buncie i wraz z około 200 więźniami zdołał uciec (opisał to w słynnej książce „Bunt w Treblince” przetłumaczonej na polski w 1991 r.). Trafił do Warszawy, gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Podczas powstania warszawskiego dołączył do batalionu AK „Ruczaj” i walczył w Śródmieściu.

W 1950 r. Samuel Willenberg wyjechał do Izraela. Został inżynierem geodetą, pracował w ministerstwie rozbudowy. Na emeryturze zajął się plastyką i szybko zyskał rozgłos. Tworzył m.in. rzeźby w glinie i odlewy w brązie, duża część nawiązywała do Holokaustu. Pomnik przy ul. Strażackiej w Częstochowie, poświęcony pomordowanym częstochowskim Żydom, został odsłonięty w 2009 r. We wrześniu i październiku tego roku Muzeum Częstochowskie pokazało część jego prac (szczegóły TUTAJ).

Willenberg po długiej nieobecności pojawił się w rodzinnej Częstochowie pod koniec lat 80. W 1994 r. ponownie przyjął polskie obywatelstwo. Działał w Światowym Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, był uczestnikiem zjazdów Żydów Częstochowian, gościem Światowego Kongresu Częstochowian. Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł trzy dni po swoich 93. urodzinach – 19 lutego 2016 r.
WIĘCEJ: Zmarł Samuel Willenberg, ostatni więzień Treblinki. Pochodził z Częstochowy

Z wnioskiem o nadanie placowi przy ul. Strażackiej imienia Samuela Willenberga wystąpiła Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta, społeczny konsultant prezydenta miasta ds. społeczności żydowskiej. O upamiętnienie Lucjusza Cyganowskiego wnioskowało Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Częstochowianin będzie patronem jednej z bocznych dróg od ul. Batalionów Chłopskich na Wyczerpach. Radni zgodzili się na to podczas sesji 29 października.

Lucjusz Władysław Cyganowski (1882-1943) przez kilkadziesiąt lat prowadził w Częstochowie pracownię grawerską. Stworzył m.in. odznaki dla wielu stowarzyszeń i organizacji społecznych. Jego prace o wysokim poziomie artystycznym stały się swego rodzaju kroniką ważnych wydarzeń z dziejów miasta.

ZOBACZ TEŻ: Kilar, Duda-Gracz, Gracki i Reszke patronami ulic w Częstochowie. Jest decyzja radnych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułResztki kasy w pośredniaku
Następny artykułSzkoły po covidowemu