A A+ A++

Dzień wolny w Wigilię i nowa niedziela handlowa. Zobacz od kiedy

W środę 27 listopada br. Sejm odrzucił m.in. poprawki parlamentarzystów PiS i Lewicy, by Wigilia Bożego Narodzenia była wolna już w tym roku. Zdecydowano, że 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników od 2025 roku. Posłowie zgodzili się także, by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe – w 2024 roku niedziele handlowe są 15 grudnia i 22 grudnia. Ten przepis również wejdzie w życie w przyszłym roku. 

Wolna Wigilia konsekwencje dla pracowników i gospodarki

Pomysł, by Wigilia była dniem wolnym od pracy jest szeroko komentowany przez związki zawodowe, pracodawców, polityków i ekonomistów.

 – Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy – informuje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

Dr Joanna Wieprow, ekonomistka z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu w rozmowie z portalem wroclaw.pl zwraca uwagę, że wolna Wigilia dla pracowników oznacza większą satysfakcję z pracy, ale nie tylko.

– Łatwiejsze pogodzenie życia zawodowego i prywatnego oraz zmniejszenie stresu. Możliwość spędzenia Wigilii w gronie rodziny przyczynia się do poprawy komfortu życia i zwiększenia zaangażowania pracowników w sprawy zawodowe – wylicza dr Joanna Wieprow.

Zobacz również

Ekonomistka zaznacza, że wolna Wigilia niesie ze sobą także konsekwencje ekonomiczne.

– Dzień wolny może prowadzić do chwilowego spadku produkcji w niektórych branżach, zwłaszcza tych, które wymagają ciągłości pracy. Pracodawcy mogą być zmuszeni do wypłacania dodatkowych wynagrodzeń lub do reorganizacji pracy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wpływ takiej zmiany może odczuć również handel, szczególnie w okresie przedświątecznym. Dla małych i średnich przedsiębiorstw może to być szczególnie trudne. Na przykład dla branż związanych z transportem i logistyką dzień wolny w Wigilię może oznaczać konieczność dostosowania harmonogramów dostaw, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami – mówi dr Joanna Wieprow i dodaje, że pozytywnym skutkiem wprowadzenia dnia wolnego w Wigilię jest wzrost konsumpcji w innych okresach, co mogłoby spowodować przesunięcie wydatków świątecznych na inne dni.

– Konsumenci będą robić większe zakupy w weekendy poprzedzające święta lub w okresie poświątecznym, co może ożywić sprzedaż w tych okresach. Dłuższy wolny okres świąteczny może także zachęcić ludzi do podróżowania, zarówno w kraju, jak i za granicę. To z kolei może przyczynić się do rozwoju branży turystycznej – dodaje ekonomistka.


Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie trzech samochodów na skrzyżowaniu Aliantów z Żytnią
Następny artykułWyniki badań: palą śmieci w domowych piecach, chociaż się do tego nie przyznają