Wyraźne wyhamowanie dużych spółek z końcówki sesji sprawiło, że inwestorzy do końca drżeli o środowe wzrosty. Mimo to na polskiej giełdzie znów przeważała zieleń.
WIG20 w czwartek zanotował czwartą w tym tygodniu wzrostową sesję z rzędu. Skuteczność znakomita, szczególnie biorąc pod uwagę zawirowania przełomu czerwca i lipca, jednak warto zauważyć, że na żadnej ze wspomnianych sesji WIG20 nie urósł o więcej niż 1 proc. Dodatkowo dziś, choć niemal przez cały dzień przeważały optymistyczne nastroje, to jednak pod koniec sesji zarysowała się istotna niepewność. Mimo hamowania wzrosty zostały jednak obronione, a WIG20 zakończył dzień 0,2 proc. ponad kreską.
Nieco lepiej radziły sobie inne główne indeksy GPW. WIG poszedł w górę o 0,3 proc., sWIG80 zyskał 0,5 proc., a mWIG40 0,7 proc. Nadal w “wakacyjnym trybie” pozostawały obroty, których licznik dla szerokiego rynku wskazał w czwartek jedynie niecałe 800 mln zł.
W składzie WIG20 wynik najmocniej hamował CD Projekt, który spadkami o 3,7 proc. korygował wcześniejsze wzrosty. Kolejne najsłabsze spółki na liście traciły niewiele ponad 1 proc. (Dino, PGE, Polsat). Najmocniejsze wzrosty zanotowało z kolei CCC (+3,6 proc.). Drugie PZU zyskało 1,6 proc.
Na szerokim rynku znów wiele działo się na Ursusie. Wczoraj, po informacji o nieprawomocnej decyzji sądu o upadłości spółki, kurs się przepołowił. Dziś spółka straciła kolejne 2 proc., choć w ciągu dnia było widać wyraźne przeciąganie liny optymistów i pesymistów. Szeroko sprawę Ursusa i jego problemów finansowych opisaliśmy w artykule “Ursus znów upada. Jak rodziła się legenda i dlaczego wpadła w tarapaty finansowe”.
Za istotny sygnał należy uznać decyzję Draw Distance o przedłużeniu oferty akcji w nowej emisji. Spółka zanotowała w trakcie sesji wprawdzie wzrost] o 0,5 proc., warto jednak zwrócić uwagę na tę historię, bowiem za emisją stała spora akcja marketingowa. Opóźnienie w zbieraniu kapitału może sugerować, że przygasł nieco popyt na emisje producentów gier.
Niewielki ruch przy istotnej informacji zanotowało także Ryvu (-1,1 proc.). Firma otrzymała od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zgodę na wznowienie częściowo zawieszonego badania klinicznego fazy Ib eskalacji dawki RVU120. Badanie prowadzone jest w Stanach Zjednoczonych u pacjentów z nawrotową/oporną ostrą białaczką szpikową (AML) i zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka (HR-MDS).
Aż 27 proc. zyskał Skotan. Spółka, która zasłynęła m.in. zaangażowaniem w nią prezydenta Dudy, zaliczyła dobrą sesję po informacji od jednego z najbogatszych Polaków i znanych inwestorów. Roman Karkosik zadeklarował zamiar uczestnictwa w subskrypcji zamkniętej w ramach emisji akcji serii D Skotanu i objęcie 5.964.660 akcji przysługujących z praw poboru z posiadanych 5.964.660 akcji (22,09 proc j głosów na WZ.
Adam Torchała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS