A A+ A++

17 sierpnia 1920 r. na Friedrichstrasse, czyli dzisiejszej ulicy Warszawskiej, w Katowicach żołnierze francuscy zmasakrowali niemieckich demonstrantów. W odwecie chwilę później tłum dokonał linczu na doktorze Andrzeju Mielęckim i zdemolował biura polskich organizacji. Francuzi, których przysłano na Śląsk do rozdzielenia zwaśnionych stron, stracili kontrolę nad Katowicami i w rezultacie wybuchło II powstanie śląskie.

Powstańcy opanowali na kilka dni niektóre robotnicze osiedla, przede wszystkim w okolicy Katowic. Akcję przerwano, gdy sprawująca władzę na Śląsku Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa rozwiązała niemiecką policję, a w jej miejsce utworzyła nową, w składzie której byli też Polacy.

O tych wydarzeniach i ich znaczeniu przypomni Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wieńce przed pomnikiem Wojciecha Korfantego

W poniedziałek z inicjatywy tej placówki przez kilka miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jeździć będzie „Tramwaj powstańczy do Niepodległej”, czyli oklejony starymi zdjęciami zabytkowy wagon. O godz. 14.30 tramwaj ten wjedzie na przystanek koło Teatru Śląskiego na katowickim rynku.

Wcześniej, o godz. 10., w Muzeum Historii Katowic rozpocznie się konferencja o wydarzeniach 1920 roku w Katowicach. Zaplanowano również złożenie kwiatów na grobie i przed pomnikiem Wojciecha Korfantego (17 sierpnia przypada 81. rocznica jego śmierci), a także przy kamienicy, w której sto lat temu mieszkał dr Mielęcki. W sali Sejmu Śląskiego zaplanowano z kolei sympozjum poświęcone zamordowanemu lekarzowi.

O wydarzeniach sprzed stu lat na Górnym Śląsku dowiedzieć się też będą mogli mieszkańcy kilku innych największych miast. Tramwaj powstańczy będzie kursować 19 sierpnia po Gdańsku, 23 sierpnia po Krakowie, 25 sierpnia po Poznaniu, a od 20 do 25 sierpnia po Warszawie.

Tramwaj powstańczy w Gdańsku z okazji setnej rocznicy II powstania śląskiego foto: materiały Muzeum Powstań Śląskich w Święłowicach

W stolicy Wielkopolski zjawi się Korfanty (wcieli się w niego Dariusz Niebudek), zaś w Warszawie zaplanowano występ Grzegorza Płonki z zespołem, pokaz filmu oraz wprowadzenie do obiegu pamiątkowego znaczka pocztowego.

Replika sztandaru „Tobie Polsko”

Z okazji setnej rocznicy II powstania śląskiego ciekawe działania przygotowali również historycy z katowickiego oddziału IPN. W Przystanku Historia przy ul. św. Jana można będzie dostać miniaturową replikę sztandaru powstańczego „Tobie Polsko“ (przygotowano kilkadziesiąt sztuk) oraz plakaty z sylwetkami niektórych powstańców i działaczy plebiscytowych. Osoby zainteresowane taką pamiątką powinny się wcześniej umówić telefonicznie (pod numerem 32 207 07 13 lub 32 207 07 16).

Sztandar „Tobie Polsko” pochodzi ze wsi Osiek koło Strzelec Opolskich. W trakcie II wojny światowej przechował go Alojzy Szulc, jeden z powstańców śląskich. Oryginał znajduje się obecnie w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Odnowione mogiły powstańcze

Dzięki staraniom Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w Katowicach udało się odnowić kilka mogił powstańczych na cmentarzach w Rudzie Śląskiej-Wirku. Uroczyste poświęcenie nowych nagrobków zaplanowano w tym miejscu na 21 sierpnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy stan zdrowia poszkodowanych w tragicznym wypadku pod Antoninem
Następny artykułDwa tramwaje znów „spotkały się” na ulicy Przyjaźni