A A+ A++

Alternatywa dla podpasek, tamponów i wkładek, czyli kubeczek menstruacyjny! Ekologiczne rozwiązanie nie tylko zachwyca zaprojektowaną formą, lecz jest także wygodne. Jakie jeszcze zalety posiada kubek menstruacyjny? Jak go prawidłowo używać? Podpowiadamy.

Spis treści:

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny ma formę miseczki. Ten niewielki zbiornik wykonany jest z silikonu medycznego, dzięki czemu można go bez problemu wkładać do pochwy. Elastyczna budowa powoduje, że łatwo dopasuje się do ścianek wewnątrz ciała. Po ulokowaniu kapturka menstruacyjnego w pochwie wydalana krew zbiera się w środku pojemnika. Dzięki tworzywu, z jakiego jest stworzony, można z niego korzystać wielokrotnie. Wystarczy co kilka godzin wyjąć go z pochwy, wylać skumulowaną krew oraz zdezynfekować wrzątkiem lub odpowiednimi specyfikami. Po takim zabiegu znów jest gotowy do użytku. Dodatkowo można go stosować także na noc.

Kubeczek menstruacyjny – jak odpowiednio wybrać rozmiar?

Część z osób obawia się stosowania kubeczka menstruacyjnego, wiąże się to z faktem, iż narosło wokół niego sporo nieprawdziwych informacji. Aby sprawnie umieścić go w pochwie, wystarczy chwycić go w prawidłowy sposób w palce i delikatnie wsunąć. Natomiast przy wyjmowaniu należy uważać, aby nie wylać zgromadzonej krwi. W tym celu można nacisnąć na jego dno i delikatnie ruszać pojemnikiem na boki, co pozwoli na odessanie się go od ścian pochwy. Zarówno wyjmowanie, jak i wkładanie kubeczka można wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Każda z osób ma inną pochwę, stąd też pojawia się niepokój, czy konkretny kubek będzie pasował do danej waginy. Nie ma z tym problemu, ponieważ pojemnik występuje w wielu rozmiarach. Można wybierać od rozmiaru S aż do rozmiaru XL. Dopasowanie kapturka menstruacyjnego zależne jest m.in. od wielu czynników – młode osoby, nieródki i posiadające szczupłą budowę będą potrzebowały raczej niższych rozmiarów, z kolei te po porodzie, aktywne fizycznie albo z mocnymi mięśniami dna macicy – większych.

Kubeczek menstruacyjny – zalety używania

O części zalet kubka menstruacyjnego już wspomniano, jakie jeszcze warto wymienić? Co powoduje, że jest o wiele lepszym zamiennikiem artykułów higienicznych? Poniżej kilka przykładów:

  • cena – jednorazowy zakup wystarcza na lata (producenci deklarują od 6 do 12 lat przydatności);

  • ekologia – brak produkowanych ton, które powstają podczas wyrzucania podpasek, wkładek i tamponów;

  • wielokrotny użytek – kubeczek wystarczy umyć i można używać go ponownie;

  • sprawne czyszczenie – wystarczy przepłukać go wrzątkiem lub umyć odpowiednimi preparatami;

  • łatwa aplikacja – władanie i wyjmowanie pojemnika jest banalnie proste;

  • długi czas użytkowania – kapturek menstruacyjny można trzymać w pochwie nawet do 12 godzin;

  • brak reakcji alergicznych – osoby uczulone na klej z podpasek lub innych tworzyw używanych do produkcji środków higienicznych mogą bez problemu z niego korzystać bez objawów alergii;

  • brak zapachów – dzięki silikonowi medycznemu z kubeczka nie wydostają się żadne zapachy i wydzieliny związane z miesiączką.

 

 



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRHEL w wersji AI
Następny artykułWykaz miejsc udzielania świadczeń w ramach nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim – stan na dzień 25.04.2024 r.