A A+ A++
W kraju i w Wielkopolsce zmagamy się z przyrostem zakażeń na covid-19 podczas trzeciej fali koronawirusa. – To, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie, zależy tylko i wyłącznie od naszej odpowiedzialności – powiedział dziś wojewoda Michał Zieliński.

Wojewoda podkreślił, że przestrzeganie dyscypliny sanitarnej oraz obowiązujących obostrzeń jest jedynym sposobem na zahamowanie tych tendencji wzrostowych. Ale dyscypliną musimy się wykazać wszyscy.

– W ciągu ostatniej doby w Wielkopolsce odnotowano 954 przypadki zakażenia covid-19, 15 osób zmarło. Mimo wzrostu zachorowań i hospitalizacji sytuacja jest stabilna i bezpieczna – podkreśla wojewoda. – Wielkopolskie szpitale dysponują 1858 łóżkami, z czego wolnych jest 404. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 246 łóżek z 1451. Aktualnie w regionie dysponujemy 177 łóżkami respiratorowymi, z czego 61 jest dostępnych. W przypadku większej liczby osób wymagających leczenia respiratorem istnieje możliwość zwiększenia liczby łóżek z dostępem do tlenu.

Jak zwrócił uwagę wojewoda, przy trzeciej fali pandemii więcej osób zakażonych wymaga hospitalizacji niż podczas dwóch wcześniejszych fal. Dlatego tak ważna jest odpowiednia liczba łóżek dla tych chorych w regionie.

Sytuacja epidemiczna oraz stan bazy łóżkowej jest na bieżąco konsultowany z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. Efektem wspólnych ustaleń jest wzrost liczby łóżek na II poziomie zabezpieczenia o 459, w tym o 26 łóżek respiratorowych. To ma nastąpić do 27 marca.
Więcej łóżek będzie w szpitalach w Ostrowie Wlkp., Wyrzysku, Krotoszynie, Chodzieży, Obornikach, Słupcy, Czarnkowie, Koninie, Wolsztynie, Pleszewie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Jarocinie, Gostyniu, Międzychodzie, Ostrzeszowie oraz Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

– Zwiększenie liczby łóżek covidowych było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którzy ze zrozumieniem i powagą podeszli do obecnej sytuacji, przystając na nasze propozycje – mówi Agnieszka Pachciarz. – Postawa wielu szpitali zasługuje na szczególne uznanie, gdyż są to często placówki, które od początku pandemii angażują się w leczenie pacjentów z covid-19 i nadal decydują się na podejmowanie tego wyzwania.

Nie należy zapominać także o miejscach, którymi dysponuje szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest ich obecnie 94, z czego zajętych jest 90. Na wniosek wojewody wielkopolskiego od 17 marca uruchomiony zostanie kolejny moduł, zapewniający kolejnych 28 miejsc dla pacjentów.

Przypomnijmy, że maksymalnie ten szpital może przyjąć 597 pacjentów, bo tyle ma łóżek z dostępem do tlenu. W tym 48 łóżek to łóżka intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

WUW

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJacek Międlar o przyjęciu do SDP i kuriozalnych oświadczeniach Krzysztofa Skowrońskiego [WIDEO]
Następny artykułTysiące kilometrów z Onkotaxi. Pomaga chorym na raka, bo w pandemii trudniej dojechać na badania