A A+ A++

Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za największą liczbę zgonów rocznie, stąd konieczność konkretnych, kompleksowych działań – wskazał w środę w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski, informując, że do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyła Wielkopolska.

Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za największą liczbę zgonów rocznie, stąd konieczność konkretnych, kompleksowych działań – wskazał w środę w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski, informując, że do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyła Wielkopolska.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

Przez ostatni rok pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej był prowadzony w woj. mazowieckim. W tym czasie zakwalifikowało się do niego 2,6 tys. pacjentów. Teraz skorzystać mają także osoby z województw: pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i z wielkopolskiego.

“Dzisiaj inaugurujemy Krajową Sieć Kardiologiczną, pilotaż tutaj w Wielkopolsce. Wielkopolska jest obszarem, który był i jest liderem w programie Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał). To jest więc bardzo dobre miejsce, by uzupełnić, jeśli można tak powiedzieć, kompletność procesu leczenia” – zaznaczył Niedzielski.

W Wielkopolsce pilotaż oficjalnie ma zacząć działać od kwietnia.

Minister wskazał, że choroby układu krążenia są największym zabójcą w Polsce. Odpowiadają za największą liczbę zgonów rocznie.

“Warto pamiętać, że blisko 10 mln Polaków (…) ma problemy z nadciśnieniem tętniczym. Blisko milion jest podejrzewanych o niewydolność krążenia. To są liczby, które powodują, że trzeba bardzo kompleksowo odpowiedzieć konkretnymi rozwiązaniami” – stwierdził szef MZ.

Minister podkreślił, że bardzo skuteczny okazał się działający od kilku lat program stworzony z myślą o pacjentach po zawale.

“On przedłuża tzw. dłuższą przeżywalność o blisko 40 proc. Mamy w Polsce bardzo wysoki poziom kardiologii interwencyjnej, tutaj też mamy dużą skuteczność leczenia. Teraz chcemy położyć nacisk na to, co dzieje się przed zawałem. Dzisiaj mówimy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, której celem jest nie tylko profilaktyka, ale przede wszystkim skrócenie czasu dotarcia do specjalisty” – powiedział.

Minister zaznaczył, że przy tworzeniu założeń Sieci skorzystano m.in. z doświadczeń związanych z realizacją Krajowej Sieci Onkologicznej.

“Mam nadzieję, że (…) ten całkowity proces leczenia, w odpowiedzi na problemy kardiologiczne, będzie w Polsce jednym z najnowocześniejszych, najbardziej kompleksowych” – powiedział.

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii i pełnomocnik MZ ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia prof. Tomasz Hryniewiecki zaznaczył, że polscy kardiolodzy leczą na najwyższym światowym poziomie. Mają dostęp do urządzeń, terapii, mają też umiejętności.

Prof. Hryniewiecki o nowej doskonałości w kardiologii. “Lekarze potrzebują narzędzi”

“Teraz chodzi o to, żeby pacjenci trafiali do kardiologów na wcześniejszym etapie choroby, bo to równa się większej skuteczności leczenia. Ten program ma przyspieszyć drogę pacjenta od samego dołu systemu, od lekarza rodzinnego, od lekarza POZ, do konsultanta kardiologa. To wszystko będzie możliwe bez wydłużania kolejek do kardiologów, jeśli kardiolog będzie miał w tym systemie funkcję konsultanta – stałą opiekę będzie sprawował lekarz rodzinny” – powiedział.

Prof. Hryniewiecki dodał, że dotychczasowe doświadczenia z pilotażu prowadzonego na Mazowszu są pozytywne.

“Wydaje się, że działa bardzo dobrze, bardzo dobrze jest oceniany przez pacjentów – zwłaszcza stała opieka asystenta pacjenta. Przyspiesza drogę pacjentów do diagnostyki i leczenia. Średni czas oczekiwania na pierwszą konsultację kardiologa, który kwalifikuje do włączenia do pilotażu wynosił 28 dni. Jedynym problemem jest za małe zainteresowanie pilotażem lekarzy POZ. Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni – istotny jest tu nacisk pacjentów” – powiedział.

W Wielkopolsce ośrodkiem koordynującym jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który zawiera porozumienia z podmiotami Sieci Kardiologicznej.

Stroną mogą być oddziały kardiologiczne i chorób wewnętrznych, także poradnie specjalistyczne oraz poradnie POZ. Obecnie trwa proces podpisywania porozumień.

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Pogrzebny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak mieszkaMY. Miejskie „M” po gliwicku
Następny artykułGala Kobiet Wyjątkowych już w sobotę