A A+ A++

Wielki skandal ucichł. Norwegowie wybrali nowego trenera

Getty Images / Jurij Kodrun/Getty Images / Johann Andre Forfang i Marius Lindvik

Rune Velta w przyszłym sezonie będzie pierwszym trenerem kadry A norweskich skoczków narciarskich. To pokłosie skandalu, do jakiego doszło podczas tegorocznych mistrzostw świata.

W tym artykule dowiesz się o:

PŚ w skokach narciarskich

Rune Velta

W trakcie konkursu na dużej skoczni podczas mistrzostw świata w Lillehammer wyszło na jaw,  że norweska reprezentacja manipulowała przy kombinezonach. W efekcie Marius Lindvik stracił srebrny medal, a kilku jego kolegów z drużyny zostało zawieszonych. Tę samą karę nałożono także na trzech członków norweskiego sztabu, w tym głównego trenera Magnusa Breviga.

Tymczasowymi trenerami kadry zostali byli utytułowani skoczkowie – Rune Velta, Roar Ljoekelsoey i Anders Fannemel. Pracowali oni podczas przedsezonowego zgrupowania, które odbyło się w maju na Wyspach Kanaryjskich. We wtorek Norweski Związek Narciarski ogłosił, że pierwszy z wymienionych będzie pierwszym trenerem kadry A do końca sezonu 2025/2026.

ZOBACZ WIDEO: Probierz czy Lewandowski – kto ma rację? Polacy wydali werdykt

– Cieszę się, że Rune dołączył do naszego zespołu. To bardzo ważna postać, która wniesie nową jakość do norweskich skoków narciarskich – przekazał Jan-Erik Aalbu, dyrektor sportowy związku. Jego wypowiedź przytoczono w oficjalnym komunikacie.

35-letni obecnie Velta w przeszłości należał do grona czołowych skoczków świata. W 2015 roku wywalczył aż cztery medale podczas mistrzostw świata w Falun, w tym złote na małej skoczni i w konkursie drużynowym. Trzy lata wcześniej został także wicemistrzem świata w lotach narciarskich. Na koncie ma sześć miejsc na podium w Pucharze Świata. Zakończenie kariery sportowej ogłosił w lipcu 2016 roku.

Później rozpoczął karierę trenerską. W maju 2023 roku objął kadrę Szwajcarii, którą prowadził przez dwa sezony. W tym czasie Gregor Deschwanden sześciokrotnie stawał na podium Pucharu Świata. Velta zrezygnował z posady, tłumacząc to “względami osobistymi”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa co stać polskich szczypiornistów w MŚ U-21? Prezes ZPRP zabrał głos
Następny artykułNieoficjalnie: Nowy papież Leon XIV interweniuje w sprawie proboszcza bazyliki Mariackiej