A A+ A++

Zielona Góra, lipiec 2022 r. Zygmunt Rafał Trzaskowski, prezes firmy Hertz New Technologies prezentuje mobilny system antydronowy. 
Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Wejście w branżę kosmiczną było dla niej naturalnym krokiem. W Hertz zdają sobie sprawę, że to tam wykuwają się dziś wszystkie najnowsze technologie, które później adaptowane są przez armię lub sektor cywilny. Dotyczy to zarówno elektroniki i mechaniki, cyberbezpieczeństwa, robotyki i sztucznej inteligencji, jak i choćby medycyny i materiałoznawstwa.

– Tak naprawdę, żeby skrócić dystans do firm europejskich, które przodują w kosmosie, jest nam potrzebne wsparcie w budowie infrastruktury, a od uczelni – w kształceniu przyszłej kadry. Dzisiaj pracownicy docierają do nas z innych regionów Polski lub zagranicy – opowiadał Zygmunt Rafał Trzaskowski, właściciel i założyciel Hertz Systems, jeszcze w 2018 r.

Dziś jego aspiracje się materializują. Marszałek i samorząd województwa ściągnęli do Zielonej Góry oddział Centrum Badań Kosmicznych PAN, a na obrzeżach miasta budują Park Technologii Kosmicznych, który wyposażony zostanie w specjalistyczne laboratoria. Marszałek Elżbieta Polak z zarządem województwa liczą, że ośrodek pozwoli rozwinąć się ambitnym firmom z regionu, a tym samym stanie się kołem zamachowym dla lubuskiej gospodarki. Rozwój firm i nowoczesnych technologii ma być magnesem na zdolnych inżynierów, których napływ z kolei przyczyni się do rozkwitu środowiska akademickiego. Wszystkie te elementy mają się wzajemnie nakręcać.

Europejskie standardy

Cały projekt ma ładnie wstrzelić się w nową unijną perspektywę finansową, być może ostatnią tak tłustą dla Polski. Obecnie UE jeszcze mocniej naciska na projekty innowacyjne, wybiegające w przyszłość i pchające całe regiony do przodu, a mniej chętnie będzie finansować przemysł tradycyjny czy budowy dróg.

Zielona Góra, Park Technologii Kosmicznych, wizualizacja, 1 października 2022 r.

Zielona Góra, Park Technologii Kosmicznych, wizualizacja, 1 października 2022 r. 
Fot. Archiwum UMWL

W sięganiu po unijne pieniądze na badania i rozwój pomóc ma partnerstwo, które za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego zawiązało się wokół PTK. Jest jednym z ośmiu w regionie, które powstało w wyniku cyklicznych warsztatów i spotkań. W unijnym języku nazywa się to sieciowaniem, czyli zacieśnianiem współpracy między biznesem, nauką oraz samorządem i całym otoczeniem okołobiznesowym. W dłuższej perspektywie partnerstwo przekształcić ma się w klaster, który będzie wspierał się w opracowywaniu innowacyjnych projektów, pomagał kształcić kadry, budować dobry i kreatywny klimat dla nowoczesnej gospodarki. Klastry od wielu lat z powodzeniem działają w Niemczech.

Liderem kosmicznego partnerstwa w Lubuskiem została właśnie Hertz Systems.

– PTK widzimy jako wiodący ośrodek przemysłowo-badawczy. To pierwsza kompleksowa tego typu inwestycja w Polsce, będzie miała wpływ ponadregionalny. Park będzie wyposażony w wyjątkową i unikalną aparaturę, zebraną w jednym miejscu. Dzięki temu możliwa będzie realizacja badań, których dotychczas z uwagi na znaczne koszty się nie podejmowaliśmy. W Lubuskiem funkcjonuje zresztą wiele firm technologicznych, takich jak nasza. Znaczna część z nich boryka się z podobnymi problemami – mówi Paulina Dębkowska, project manager w Hertz Systems.

Podkreśla, że praca nad nowoczesnymi technologiami, a już zwłaszcza z branży kosmicznej, wymaga dostępu do zaawansowanej infrastruktury. Lubuskie uczelnie nie były w stanie tego zapewnić.

– Montaż systemów kosmicznych wymaga pracy w pomieszczeniach o wysokiej czystości. Testowanie przyrządów i podsystemów prowadzi się w symulowanych warunkach (komory próżniowo-termiczne, wytrząsarki, komory EMC, źródła radiacji itp.), w laboratoriach o zaawansowanym sprzęcie pomiarowym i wyposażonych w złożone oprogramowanie. PTK zapewni takie warunki – wyjaśnia Dębkowska.

– Firmy, które mają pomysły, idee oraz kapitał ludzki, automatycznie będą podnosić swoje kompetencje, a w dalszym horyzoncie czasowym wpływać pozytywnie na rozwój regionu – przekonuje.

Nowocześni partnerzy

Partnerstwo obejmuje 15 podmiotów. Obok Hertz System, CBK PAN oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego i gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża najważniejsze z nich to: InfoTech, Perceptus, Aerospace, SpaceCase, DTP, Analog Astronaut Training Center, Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy „Interior” czy Akademia Nauk Stosowanych w Pile.

International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie

International Astronautical Congress (Międzynarodowy Kongres Astronautyczny) w Paryżu , wrzesień 2022 r. W kongresie wzięło także udział woj. lubuskie 
Fot. Archiwum UMWL

DTP to firma z Zielonej Góry, która od 10 lat zajmuje się zagadnieniami wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji. Dostarcza między innymi rozwiązania z zakresu inteligentnych robotów, współpracujących z systemami wizyjnymi i wykorzystujących techniki uczenia maszynowego do sterowania precyzyjnie ruchami ramion robotycznych.

– Tworzymy i wykorzystujemy też cyfrowe bliźniaki rzeczywistych urządzeń, zajmujemy się analizami dużych zbiorów danych do wnioskowania, diagnostyki przyczyn anomalii w pracy maszyn czy też wskazywania trendów i spodziewanych efektów. Doświadczenia te, w ścisłym kontakcie ze światem produkcji firm z grupy FLG [jedna z największych grup przemysłowych w Niemczech, do której od roku należy DTP] i firm partnerskich, doskonale wpisują się w specyfikę potrzeb rozwiązań dla sektora kosmicznego – mówi Anna Mroczkowska, dyrektor operacyjny w DTP.

– Budowanie bliźniaczych systemów cyfrowych, odpowiadających ich rzeczywistym aplikacjom na orbitach, pozwala na śledzenie, monitorowanie, diagnostykę czy symulację zachowań z pozycji systemów naziemnych. Jednocześnie umiejętne wykorzystywanie i połączenie technik do precyzyjnego określania trajektorii ruchu robota może być wykorzystywane w tematyce dokowania w stacji kosmicznej czy adresowania problematyki namierzania systemów namierzania śmieci kosmicznych – opowiada Mroczkowska.

Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Z kolei w sektorze cyberbezpieczeństwa markę wyrobił sobie Perceptus. Firma od 13 lat dostarcza certyfikowane pieczęcie i podpisy elektroniczne, konserwację podpisów, aplikacje płatnościowe, projektuje systemy cyfrowego obiegu dokumentów. W grudniu ub. roku firma otworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe w Parku Technologicznym w Zielonej Górze.

– Zamierzamy wspomagać partnerstwo, oferując specjalistyczne wsparcie w zakresie IT oraz cyberbezpieczeństwa. Mamy bogatą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, w szczególności z zakresu bezpieczeństwa danych – mówi Jacek Starościc, prezes i współwłaściciel firmy.

Logo Innowacyjne Lubuskie

Logo Innowacyjne Lubuskie 
Fot. Arch UMWL

CZYTAJ TAKŻE: Satelity i kosmiczny hub, rosną mury Parku Technologii Kosmicznych [ZDJĘCIA]

CZYTAJ TAKŻE: Paryż, kosmos i miasta przyszłości. Lubuskie na kongresie astronautycznym

 CZYTAJ TAKŻE: Siła ośmiu partnerstw dla lubuskiej gospodarki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrelekcja o ratowaniu drzew
Następny artykułRozpoczyna się kluczowy etap prac w parku przy ul. Karmelickiej