W każdym formularzu wypełnianym przed zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego można znaleźć pytanie dotyczące spodziewanego rocznego przebiegu. Z takim pytaniem spotkają się zarówno kierowcy kupujący obowiązkowe polisy OC, jak i dobrowolne ubezpieczenia autocasco (AC). O przebieg samochodu zapyta także agent, jeśli zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia telefonicznie lub osobiście w placówce.
Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili więc sprawdzić, jak faktycznie liczba przejeżdżanych kilometrów wpływa na koszt polis OC i AC. Wyniki tej ciekawej analizy wcale nie są jednoznaczne.
Jaki przebieg samochodu deklarują kierowcy?
Informacje porównywarki Ubea.pl wskazują, że zdecydowana większość kierowców podczas zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych deklaruje roczny przebieg wynoszący od 5000 do 15 000 km. Zdarzają się jednak właściciele aut przejeżdżający znacznie więcej.
Właśnie dlatego eksperci Ubea.pl w ramach analizy dotyczącej kosztów polis OC i pakietów OC + AC uwzględnili następujące warianty:
- Wariant 1: przewidywany roczny przebieg – 8000 km, całkowity przebieg auta: 164 000 km
- Wariant 2: przewidywany roczny przebieg – 16 000 km, całkowity przebieg auta: 228 000 km
- Wariant 3: przewidywany roczny przebieg – 24 000 km, całkowity przebieg auta: 292 000 km
W przypadku każdego z powyższych wariantów kalkulację OC i AC wyliczono dla Audi A4 2.0 TDI Prime Line z 2012 r. Właściciel tego samochodu, mieszkający na terenie Katowic, ma 33 lata oraz całkiem dobrą historię ubezpieczeniową (jedyna i ostatnia szkoda z OC 4 lata temu).
Koszt ubezpieczenia OC nie zawsze rośnie razem z przebiegiem
Po zaprezentowaniu założeń analizy przeprowadzonej przez Ubea.pl warto spojrzeć na jej wyniki widoczne w poniższej tabeli. „Przykładowe składki polis OC i pakietów OC + AC sugerują, że wpływ deklarowanego rocznego przebiegu na koszty ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest zupełnie jednoznaczny” – zauważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Przykładowo najtańsze polisy OC (od Link4) drożeją dość odczuwalnie wraz ze wzrostem rocznego przebiegu (wariant 1 – składka 530 zł, wariant 2 – składka 566 zł, wariant 3 – składka 592 zł). Możemy jednak wskazać ubezpieczycieli (np. MTU24 oraz Benefia), w przypadku których składka OC dla każdego wariantu okazuje się taka sama. W poniższym zestawieniu takich zakładów ubezpieczeń jest najwięcej.
„Polityka ubezpieczycieli dotycząca polis OC sprawia, że zaniżanie rocznego przebiegu, na które decyduje się wielu kierowców, może nie mieć w praktyce większego sensu” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS