A A+ A++

Łącznie Wojsko Polskie dysponuje już elementami dziesięciu modułów Raków. Dziewiąty został dostarczony w br. 12. Brygadzie Zmechanizowanej, a wcześniej przekazywano je – oprócz 12 BZ i 21 BSP – także do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 

Pierwotna umowa z kwietnia 2016 r. obejmowała dostawy elementów ośmiu KMO obejmujących łącznie 64 środki ogniowe i 32 wozy dowodzenia na podwoziu kołowym KTO Rosomak. Umowa została zrealizowana zgodnie z harmonogramem w 2019 r.

W międzyczasie IU MON zamówił dwa kolejne KMO oraz dwa moździerze RAK z przeznaczeniem dla CSAiU w Toruniu. Omawiana w artykule dostawa wieńczy realizację tej umowy.

Huta Stalowa Wola jest rzetelnym, godnym zaufania partnerem dla krajowych sił zbrojnych. Terminowa realizacja kontraktów jest dla nas priorytetem, o czym świadczy  kolejny kompanijny moduł ogniowy RAK wyprodukowany i przekazany do wojska zgodnie z umową.

W 2020 roku Huta Stalowa Wola zawarła kolejną, trzecią umowę na dostawę w latach 2022-2024 pięciu kompanijnych modułów ogniowych. Jednocześnie, realizowane są Umowy na dostawę artyleryjskich wozów amunicyjnych oraz artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia, których dostawa ma zakończyć się w 2024 roku, wraz z ostatnią dostawą KMO. W sumie, w roku 2024 – Siły Zbrojne RP dysponować będą 15-ma KMO.

Ostatnim elementem wyposażenia kompanijnych modułów ogniowych będzie Artyleryjski Wóz Rozpoznawczy, który zakończył badania kwalifikacyjne i został przekazany do CSAiU w Toruniu. Jak niedawno informował Defence24.pl, pojazd został formalnie odebrany 7 października. Tym samym, jak podkreśla HSW, spółka jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji na dostawy seryjne wozów rozpoznawczych, a więc ostatniego składnika modułu.

Łącznie Wojsko Polskie dysponuje więc nieco ponad 80 moździerzami Rak – tymi wchodzącymi w skład dziesięciu modułów ogniowych, oraz trzema w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, wspiera je nieco więcej niż 40 wozów dowodzenia. Do 2024 roku w służbie będzie ponad 120 moździerzy na podwoziu kołowym.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy symulator z Polski pozwoli zostać królem śmieciowego biznesu
Następny artykułKoronawirus. W Białymstoku zostanie ponownie otwarty szpital tymczasowy w hali sportowej