A A+ A++
30 metrów od wiaduktu powstaje kładka dla pieszych. Fot. KP

Od początku maja wiadukt na ul. Grota-Roweckiego jest nieprzejezdny dla samochodów a od niedawna również zamknięty dla pieszych. Aktualnie zakończony został pierwszy etap prac.

– Przypominam, że znajdujemy się w ścisłym centrum miasta, przez które przechodzą sieci teletechniczne, choćby telekomunikacyjne. Powstał specjalny kanał technologiczny, którym puszczono wszystkie kable niezbędne do działania sieci. Ten pierwszy etap prac mamy już za sobą. Rozpoczęliśmy zatem drugi etap, czyli rozbiórkę właściwą. Co prawda już od początku maja, gdy tylko zamknęliśmy wiadukt, prowadziliśmy takie prace jak choćby demontaż kap chodnikowych z jednej strony obiektu. Natomiast teraz, kiedy wstrzymany został ruch pieszych, podobne prace przeprowadziliśmy również z drugiej strony. Ograniczony został również ruch PKP na tym odcinku, dzięki czemu wykonawca przystąpił do budowy kładki pieszo-rowerowej znajdującej się 30 metrów od wiaduktu. Na ten moment postawiono główny szkielet konstrukcji i ułożono belki. Przed nami budowa przyczółków, zbrojenie, betonowanie, następnie postawienie barier, położenie chodników czy latarni. Kładka będzie gotowa w grudniu tego roku – informuje Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Najważniejsze prace dotyczące rozbiórki wiaduktu zostaną przeprowadzone w tym tygodniu. Będzie to rozcinanie przęsła nad torami. Inaczej mówiąc wiadukt będzie cięty na kawałki. – Te roboty ruszyły i od 21 czerwca rozpoczęliśmy demontaż. Na budowie będą pracować wielkogabarytowe piły diamentowe do betonu. Poszczególne fragmenty zostaną wyciągnięte dźwigiem, następnie rozkute młotami udarowymi. Ze względu na szczególny charakter prac, wykonane zostaną one przy całkowitym wyłączeniu ruchu kolejowego. Cała operacja demontażu odbędzie się w dwóch turach. Tę drugą planujemy początkiem lipca i do połowy miesiąca część wiaduktu, znajdująca się bezpośrednio nad torami, będzie już rozebrana – dodaje Agnieszka Kijas. Nowy wiadukt ma być gotowy do lipca 2022 roku. Łączny koszt zadania wynosi blisko 10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTelefon czeka w komendzie
Następny artykułSmutna wiadomość. Nie żyje młody piłkarz z powiatu ropczycko-sędziszowskiego