A A+ A++

Ministerstwo Finansów zaplanowało zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła – WHT. Regulacje zostaną ograniczone i złagodzone – wynika z projektu nowelizacji.

Propozycję zmian zawarto w nowelizacji ustaw podatkowych, które mają być wprowadzone już w przyszłym roku w ramach programu Polski Ład. Modyfikacje w zakresie przepisów dotyczących podatku u źródła dotkną ustaw o podatkach dochodowych, a zatem chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, jak i podatek od osób prawnych.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT

Na zmianę w tym zakresie przedsiębiorcy czekają od 2019 roku. Wówczas bowiem – 1 stycznia 2019 r. – zaczęły obowiązywać nowe regulacje o WHT. Jednak Ministerstwo Finansów od tamtego czasu sukcesywnie co pół roku odraczało ich wejście w życie (wydając stosowne rozporządzenia) ze względu na mało precyzyjnych charakter tych regulacji.

WHT – nowe wymogi zbyt wymagające

Zacznijmy od przypomnienia, co zaszło w 2019 roku, aby pokazać, co miałoby się zmienić od przyszłego roku. Najważniejsza zmiana dotyczyła WHT refund przy wypłatach przekraczających 2 mln zł do jednego odbiorcy. W takich przypadkach mógł być niepobrany podatek u źródła, jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie, że spełnia warunki do zastosowania preferencji lub miał opinię podatkową, z której wynikało, że w danym przypadku można zastosować zwolnienie z podatku. I to właśnie wejście w życie tych przepisów minister finansów odraczał co pół roku. Ostatnie odroczenie wygaśnie 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że 1 stycznia 2022 r. powinna nastąpić zmiana prawa w tym zakresie.

Przepisy są zbyt szerokie

Projekt Polskiego Ładu przewiduje spore zawężenie regulacji WHT refund. Procedura ta – a więc zwrot podatku – byłaby stosowana tylko do wypłat poza Polskę: dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych. Procedurę tę stosowałyby tylko podmioty powiązane, które nie są polskimi rezydentami podatkowymi. W konsekwencji jeśli np. przedsiębiorca kupi usługę doradczą poza Polską i zapłaci za nią, to wówczas do jej rozliczenia będą miały zastosowanie przepisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Opinie zostaną, ale będą szersze

Już dziś przedsiębiorcy, którzy nie mają pewności, jak rozliczyć wypłatę odpowiednich należności za granicę i czy mają prawo do zastosowania zwolnienia podatkowego mogą poprosić organ podatkowy o wydanie opinii w tym zakresie. Projekt Polskiego Ładu utrzymuję tę instytucję i co więcej, rozszerza ją. Zgodnie z propozycją nowego prawa, przedsiębiorca otrzyma możliwość zawnioskowania do skarbówki o wydanie opinii czy przy wypłacie dywidend, odsetek i należności licencyjnych można stosować stawkę podatku, przewidzianą w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Będzie to opinia o stosowaniu preferencji, a nie tylko o stosowaniu zwolnienia, jak jest to dziś.

CZYTAJ TEŻ: Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Przedsiębiorca na opinię będzie musiał trochę poczekać. Skarbówka będzie miała na jej wydanie maksymalnie 6 miesięcy od otrzymania prośby przedsiębiorcy. Za ten wniosek trzeba będzie opłacić opłatę w wysokości 2000 zł.

Będą dodatkowe ułatwienia

Ministerstwo Finansów w opublikowanym projekcie nowelizacji przepisów zaproponowało też inne zmiany w zakre … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwie osoby ranne, ruch w stronę Krakowa tylko pasem awaryjnym
Następny artykułRolnicy nie przerwali protestu. W woj. łódzkim Agrounia blokuje ważną drogę krajową