A A+ A++

Choć powietrze w Gdyni należy do najczystszych w Polsce, to w dalszym ciągu są w naszym mieście budynki ogrzewane za pomocą pieców na paliwa stałe. To może się zmienić, a zachęcać do tego ma dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze” przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskać można nawet 30 tysięcy złotych.

Program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków. Założenia te wpisują się w prowadzoną przez miasto politykę energetyczną i ekologiczną. W latach 2017-2020 Gdynia zlikwidowała piece w 585 mieszkaniach w 14 budynkach komunalnych wielorodzinnych. W lutym tego roku dodatkowo zapowiedziano likwidację pozostałych 533 pieców w budynkach należących do miasta do roku 2023. Program „Czyste powietrze” to z kolei szansa na zmianę sposobu ogrzewania dla właścicieli nieruchomości, a dokładniej – domków jednorodzinnych. Od września 2018 roku, kiedy to jego realizacja została zainaugurowana w Gdyni, skorzystało z niego już około 100 gospodarstw domowych. Natomiast w całym województwie pomorskim do tej pory przyznano dotację na sumę 118 milionów złotych. Teraz o środki mogą ubiegać się kolejni zainteresowani, a dodatkową zachętą ma być nieco uproszczony – w stosunku do dotychczasowego – formularz zgłoszeniowy.

– Za nami wakacje, a to oznacza, że małymi krokami będziemy się zbliżać do momentu, w którym konieczne będzie ogrzewanie naszych domów. W Gdyni zależy nam na tym, aby odbywało się to w sposób przyjazny zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia i portfela. Zależy nam na tym, by mieszkańcy naszego miasta odchodzili od korzystania z pieców na paliwa stałe. Dlatego też zachęcamy ich do skorzystania z takich programów jak „Czyste powietrze”. To realne wsparcie finansowe, dzięki któremu możemy całkowicie zmienić sposób ogrzewania naszego domu i tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

O dofinansowanie w ramach ministerialnego programu „Czyste powietrze” mogą ubiegać się właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego w takim budynku lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą. Ponadto roczny dochód takiej osoby nie może przekraczać 100 000 zł.

Środki uzyskane w ramach programu należy przeznaczyć na wymianę pieca bądź prace termomodernizacyjne. Korzystając z dofinansowania, można wykonać demontaż starego źródła ciepła, zakup, montaż nowych urządzeń i instalacji, w tym również tych wykorzystujących odnawialne źródła energii, jak np. panele fotowoltaiczne.

W przypadku programu „Czyste powietrze” skala planowanej modernizacji ma wpływ na wysokość udzielonego dofinansowania. Więcej środków na realizację otrzymają te osoby, które w swoich domach zdecydują się na zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Decydując się na korzystanie z energii słonecznej, można liczyć na dotację w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Szczegółowy dotyczące rodzajów wspieranych przedsięwzięć wraz z maksymalnymi kwotami dofinansowania dostępny jest na stronie: czystepowietrze.gov.pl.

Chcąc uzyskać dofinansowanie należy złożyć wniosek do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla mieszkańców Gdyni będzie to oddział znajdujący się w Gdańsku przy ul. Rybaki Górne 8. Wnioski składać można również za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na stronę czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie i postępować zgodnie z zamieszczoną instrukcją.

Szczegółowe informacje nt. programu „Czyste powietrze” dostępne są na jego stronach internetowych Ministerstwa Klimatu, czystepowietrze.gov.pl, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z gdańskim oddziałem tej ostatniej instytucji można również kontaktować się mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie pod numerami 58 743 18 20 oraz 58 743 18 21.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOlimpia Nockowa – Kaskada Kamionka 1:3 – ZDJĘCIA
Następny artykułRed Bull ostatecznie rezygnuje z systemu DAS