A A+ A++

Za nieco ponad miesiąc sokolnicy spodziewają się kolejnych młodych, które wyklują się na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku. Para Werwa i Rafik złożyła już pierwsze jajka.

Do 17 marca para sokołów wędrownych, która na swój dom wybrała gniazdo w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku, złożyła dwa jaja, jednak wkrótce spodziewane są kolejne. Dotychczas współpraca Koncernu z sokolnikami w odbudowę populacji tych ptaków drapieżnych, zaowocowała wykluciem się 54 piskląt. Pod koniec kwietnia powinny wykluć się kolejne.

Płockie sokoły znów spodziewają się potomstwa. Są już cztery jajka [FILM]

Przygotowania pary sokołów wędrownych do kolejnego sezonu lęgowego można obserwować na bieżąco, dzięki monitoringowi płockiego gniazda. Trzy kamery pokazują dwa ujęcia budki lęgowej oraz podest z panoramą Zakładu Produkcyjnego.

– Pierwsze jajo pojawiło się w sobotę, 12 marca, a drugie we wtorkowy poranek, 15 marca – informuje biuro prasowe Koncerny. – Po złożeniu jaj, rozpocznie się okres inkubacji pełnego lęgu, który u sokołów trwa zwykle około 32 dni. W tym czasie samica będzie wysiadywała jaja, a polowaniem i zdobywaniem pożywienia będzie zajmował się samiec. Wszystko wskazuje na to, że młode sokoły powinny wykluć się w jeszcze pod koniec kwietnia – wyjaśniają w ORLENIE.

Fot. PKN ORLEN

Przypomnijmy, że pierwsze budki lęgowe dla sokołów, przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ”, zostały umieszczone w płockim zakładzie już w 1999 roku, a więc 23 lata temu. Dwie z nich zainstalowano na najwyższych kominach: Zakładowej Elektrociepłowni oraz Instalacji Clausa. Natomiast trzecia budka pojawiła się w 2015 roku na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Pierwszy lęg sokołów wędrownych w Płocku miał miejsce w maju 2002 roku. Dzięki przyłączeniu się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce, PKN ORLEN bierze udział w odbudowie populacji tych ptaków.

Płock może pochwalić się chlubnym osiągnięciem – według polskich sokolników, na terenie zakładu produkcyjnego padł rekord rozrodu tych ptaków, jedna para przez 14 lat (od 2002 do 2015 roku) wyprowadziła z gniazda aż 42 pisklęta. To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie kompleksu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku.

Fot. PKN ORLEN

Obecna para sokołów zajmuje płockie gniazdo od trzech lat. Zastąpiła starych rezydentów i kontynuuje imiona swoich bardzo zasłużonych poprzedników: Werwa i Rafik. Ich gniazdo można obserwować przez całą dobę na stronach orlen.pl oraz peregrinus.pl.

Łącznie z sokołami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN, Litvínov i Kralupy nad Wełtawą, już 81 młodych ptaków trafiło do środowiska naturalnego. Obecnie PKN ORLEN wspiera ochronę sokoła wędrownego w Polsce za pośrednictwem powołanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” – Fundacji Stowarzyszenia „Sokół”.

Fot. PKN ORLEN
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy kary za cofanie liczników nie działają? Skazano zaledwie garstkę oszustów
Następny artykułMichał Doleżal ma cztery oferty z innych krajów. W tym jedną… zaskakującą