A A+ A++

W Willi Caro odbędzie się wernisaż wystawy twórczości Zofii Stryjeńskiej – pełnej barw, niebywałej ekspresji i witalności, zrodzonych z fascynacji polską kulturą ludową, baśniami i mitologią słowiańską. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 8 marca, rozpoczęcie o godzinie 17:00.

 
Kuratorami ekspozycji „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści” są Światosław Lenartowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Patrycja Gwoździewicz z Muzeum w Gliwicach.

Ta wystawa, przybliżająca dzieła jednej z najważniejszych – jeśli nie po prostu najważniejszej – artystki odrodzonej, niepodległej Polski dwudziestolecia międzywojennego, to kolejne przedsięwzięcie, jakie podejmujemy wspólnie z krakowskim Muzeum Narodowym. Warto przypomnieć, że tę niezwykle owocną współpracę, która przyniosła szereg ekspozycji cieszących ogromnym zainteresowaniem publiczności, rozpoczęliśmy w 2019 roku wystawą . I dzięki niej – znów na naszym muzealnym firmamencie rozbłyska niezwykle intensywnie twórczość, na którą z wielką radością, używając określenia samej Stryjeńskiej, <wybałuszymy oczy> – mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach.

Na wystawie znajdziemy prace Zofii Stryjeńskiej znajdujące się nie tylko w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, ale także Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Zaprezentowane zostaną również dzieła z kolekcji prywatnych – Agnieszki i Marka Kapuścińskich oraz Ingi i Artura Ludwinów.

Wernisaż wystawy w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) w piątek, 8 marca, godzina 17:00. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach.

(żms)/MwG
fot. materiały organizatora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Zakroczymiu uruchomiono biogazownię
Następny artykuł„Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego. Transmisja z Metropolitan Opera na ekranie kina AMOK