Choć odmian werbeny jest kilka i można ją też sadzić w gruncie, to najefektowniej wygląda jednak werbena zwisająca. Niegdyś była niezwykle popularna, ponieważ wierzono w jej niezwykłą moc. Teraz znowu powraca do łask i warto uwzględnić ją w swoich balkonowych aranżacjach.
Kaskady drobnych kwiatów. Werbena miała chronić przed nieszczęściem
Werbena w naszym klimacie to roślina jednoroczna. Kiedyś wierzono, że oma ona moc odganiania pecha, dlatego można było ją spotkać zarówno w domach, jak i ogródkach. Kwiaty werbeny są bardzo drobne i tworzą całe kuliste baldachimy. Gałązki mogą osiągnąć nawet 50 cm długości, dlatego odpowiednio dokarmiona może stworzyć całe kwietne kobierce.
Jej kwiaty mają charakterystyczne białe oczko, a występują w odcieniach czerwieni, różu, niebieskiego, fioletu i bieli. Wydzielają piękny delikatny zapach, który przyciąga motyle i pszczoły.
Jak pielęgnować werbenę? Nie znosi zimnego deszczu
Werbena ma niewielkie wymagania, uwielbia słońce i ciepło, dlatego latem doskonale odnajduje się na balkonie. Wyjątkiem są zimne deszcze, wtedy trzeba ją szybko przenieść do domu. Co ciekawe, w odróżnieniu od surfinii i pelargonii dobrze radzi sobie z wiatrem, gdyż ma silne pędy. Wystarczy jej zwykła ziemia do roślin kwitnących, a także koniecznie doniczka z odpływem. Jeśli sadzimy werbenę w skrzyniach, to powinniśmy zachować 20 cm odstępu między sadzonkami. Werbenę należy często podlewać i nie dopuszczać do przesuszenia. W upalne dni nawet codziennie. Jako roślina kwitnąca potrzebuje regularnego nawożenia nawozem do roślin kwitnących, jednak pamiętajmy, że można ją dokarmiać dopiero po dwóch tygodniach od zasadzenia. Tak jak w przypadku petunii, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Wiele osób łączy werbenę, surfinie i pelargonie w kompozycje.
Zobacz też: Ten trend podbija serca kobiet. Do niedawna kojarzony ze strojem na trening, dziś króluje niemal wszędzie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS