A A+ A++

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto potwierdził w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji TASS, że 1 lutego dojdzie do spotkania premiera Viktora Orbana z Władimirem Putinem. W rozmowie padło wiele deklaracji ze strony węgierskiej, które są zbieżne z narracją Kremla.

Głównym tematem rozmowy ma być omówienie projektu rozbudowy elektrowni atomowej w Paks.

– Koncern Rosatom już szykuje grunt pod faktyczną, widzialną i spektakularną budowę. Chcemy, żeby projekt ten wszedł w stadium realizacji już w pierwszej połowie tego roku – powiedział minister.

Peter Szijjarto dodał, że Węgry chcą, by dwa nowe reaktory elektrowni zostały uruchomione pod koniec obecnej dekady.

Pomagał ofiarom represji na Białorusi, może go czekać ekstradycja z Węgier

Viktor Orban ma także rozmawiać o rozszerzeniu umowy na dostawy gazu. Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę pod koniec września 2021 roku. Porozumienie mówi o dostawach 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

– Myślę, że kluczem do rozwiązania kryzysu gazowego w Europie będzie zapełnienie zbiorników z gazem i zawarcie długoterminowych umów z dostawcami – oznajmił.

Moskwa od dawna chce wymóc na partnerach z Zachodu zawarcie długoterminowych kontraktów.

Peter Szijjarto odniósł się też do głosów krytykujących ścisłą współpracę z Rosją w kwestiach energetycznych.

– Mówię to swoim kolegom, którzy nas krytykują za długoterminową współpracę z Rosją: domu czy mieszkania nie można ogrzać deklaracjami politycznymi. Jedynym sposobem jest gaz ziemny – oznajmił.

Szefowa niemieckiego MSZ zapowiada „odpowiednie środki” przeciwko Nord Stream 2 w przypadku eskalacji sytuacji na Ukrainie

Minister ma też nadzieję, że decyzja w sprawie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 będzie podejmowana na podstawie norm UE i nie będzie miała charakteru politycznego.

– Są bardzo konkretne europejskie zasady, które należy stosować. Moim zdaniem problem polega na tym, że decyzja jest tu raczej podejmowana na podstawie przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Problem z Nord Stream 2 jest taki sam jak ze Sputnikiem V. Jest on traktowany jako projekt polityczny – oznajmił Szijjarto.

Na marginesie: oczekuje się, że podczas wizyty w Rosji Orban poruszy też kwestię produkcji na Węgrzech rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V.

– Sputnik V bardzo dobrze sprawdził się na Węgrzech. Zaszczepiło się nim prawie milion osób – zaznaczył Szijjarto.

Gazprom poinformował o rozpoczęciu dostaw gazu na Węgry przez Turecki Potok. Z pominięciem Ukrainy

W wywiadzie była też mowa o stosunkach NATO i Ukrainy. Minister zaznaczył, że jeśli Kijów rzeczywiście chce dołączyć do Sojuszu, musi dokonać „szereg istotnych zmian”.

– Jedną z takich sfer wymienię konkretnie: jest to poszanowanie praw mniejszości narodowych, bo Ukraina ma tu dużo braków – oświadczył.

Ocenił m.in., że są naruszane prawa członków mniejszości węgierskiej do edukacji w macierzystym języku, do używania tego języka w administracji, w kulturze i religii. W obwodzie zakarpackim Ukrainy mieszka około 150-tysięczna mniejszość węgierska.

– Rozumiemy, z jakimi wyzwaniami zderza się Ukraina, jej walkę o suwerenność i integralność terytorialną, ale nigdy nie zgodzimy się na takie podejście do mniejszości narodowyc” – zaznaczył minister.

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.

Szef węgierskiego MSZ skarży się na unijne sankcje wobec Rosji

Jednocześnie Peter Szijjarto opowiedział się za rozmowami Rosju i NATO w sprawie normalizacji stosunków.

– Rozumiemy, że Rosja przedstawiła swoje propozycje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. NATO ma swoje zdanie. Ale na ten temat trzeba rozmawiać. Nie mówcie, że będą tylko sankcje. Chcemy kontynuowania dyskusji, żeby osiągnąć normalną decyzję – powiedział.

Dodał, że Rosja i NATO powinny rozwiązywać problemy drogą dyplomatyczną, a nie „wysyłać sygnały przez media”. Wyraził nadzieję, iż żadne z mocarstw nie będzie zainteresowane konfliktem na szeroką skalę.

– Bo jeśli dwa duże państwa są w konflikcie, to leżące między nimi małe kraje są w niebezpieczeństwie. Nie chcemy znaleźć się w środku konfliktu – zaznaczył minister.

Minister poinformował też, że w czasie wizyty Viktora Orbana w Moskwie, premier zamierza poruszyć temat „wspólnego projektu w sferze zdobywania kosmosu”.

Ukraina zakazuje wjazdu dwóm węgierskim urzędnikom z powodu agitacji wyborczej na Zakarpaciu

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRainbow Six Extraction w GFN, zagrasz w niego na ponad 10 platformach
Następny artykułZUS: uwaga na oszustów