A A+ A++

Publikacja z dnia: 01-05-2022 15:05

W sobotę 30 kwietnia miała miejsce konferencja naukowa rozpoczynająca uroczystości jubileuszowe 270-lecia koronacji Matki Boskiej Łąkowskiej i 30-lecia powstania Diecezji Toruńskiej.

Spotkanie podzielono na szereg wykładów zawierających się w trzech panelach. Przybyłych przywitała mgr Paulina Piotrowska i po krótkiej części oficjalnej wystąpili eksperci.

Dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) mówił o średniowiecznych elementach wystroju i wyposażenia kościoła pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim uwzględniając wyniki najnowszych badań.

Kolejnym prelegentem był profesor z UMK dr hab. Jacek Stachera, który opowiadał o swych pracach konserwatorskich mających na celu przywrócenie dawnej świetności malowideł naszej bazyliki.

W kolejnych odsłonach konferencji wystąpili: mgr Paulina Piotrowska (Przejawy kultu maryjnego Matki Bożej Łąkowskiej jako przykład lokalnej pobożności — wprowadzenie), mgr Katarzyna Bucław i mgr Piotr Malek (O obrazie Najświętszej Panny Maryi na głowie infułę biskupią mającej w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Toruniu), mgr Wiktor Binnebesel (Późnogotycki tryptyk z Nowego Miasta Lubawskiego – nowe rozpoznanie).

W ostatnim panelu wystąpili mówcy; mgr Łukasz Makowski (Chorągiew nagrobna Pawła Działyńskiego – analiza bronioznawcza), ks. mgr Michał Kossowski (Teologia biblijna ołtarza Ostatniej Wieczerzy), Paweł Suszyński (Nowomiejscy szermierze kontrreformacji – Ks. Ewertowski i Ród Działyńskich w walce z protestantami), mgr Paulina Piotrowska (Fundacje złotnicze księdza Jana Ewertowskiego dla kościoła w Nowym Mieście Lubawskim).

Niewątpliwie inicjatywa była gratką dla osób żywo interesujących się lokalną historią. Można było dowiedzieć się o nowych badaniach naukowych, które stawiają w innym świetle fakty uważane dotąd za powszechnie obowiązujące. Takim przykładem jest np. kwestia płyty nagrobnej Kunona von Liebenstein o której zawsze mówiono, że jest mosiężna. Tymczasem po dokładnym badaniu składu zawartości metalu można powiedzieć iż bardziej przypomina brąz. To z kolei tłumaczy pewne niedostatki pracy rytownika, który podczas jej wykonywania musiał borykać się z dużo twardszym materiałem.

Takich poznawczych perełek było znacznie więcej, więc szkoda że wydarzenie nie cieszyło się większym zainteresowaniem.

(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarolina Pisarek pokazała ciążowy brzuszek. Nie bez powodu
Następny artykułZderzenie 3 samochodów w Zawadzie Uszewskiej / 29 kwietnia 2022 r.