A A+ A++

Przypominamy, że z dniem 29 listopada 2020 roku służba sanitarna utraciła możliwość nakładania kar administracyjnych.

Po dokonaniu nowelizacji ustawy z dnia 05 grudnia 2008 roku o zapobieganiu […] sytuacja prawna wyklucza możliwość nakładania przez sanepid kar administracyjnych na osoby i przedsiębiorców, które nie przestrzegły w czasie przeszłym rzekomo określonych nakazów i zakazów i ponieważ za pomocą art. 15 pkt 7 ustawy nowelizującej ustawodawca dokonał zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia jednemu z artykułów art. 48a.

Po zmianie przepis ten stanowi, że „W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

A zatem zgodnie z zasadą „lex posterior derogat legi priori, norma” – norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą, a zatem stare brzmienia art. 48a, jakie dawało możliwość karania sanepidowi obywateli, został uchylony nowym zapisem, jakiego dokonał ustawodawca.

Na tej podstawie stwierdzić należy jednoznacznie, iż sanepid obecnie nie posiada możliwości nakładania żadnych kar na osoby, które nie stosują się do bezprawnych nakazów i zakazów w tym do ogłoszonej godziny policyjnej.

W tym miejscu należy przypomnieć o treści art. 7a § 1 k.p.a. który jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony, oraz o art. 189c Kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi: Jeżeli w czasie wydawania decyzji w sprawie administracyjnej kary pieniężnej obowiązuje ustawa inna niż w czasie naruszenia prawa, w następstwie, którego ma być nałożona kara, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest ona względniejsza dla strony.

Z powyżej powołanych przepisów wynika również, iż w przypadku gdyby obecnie toczyły się wobec przedsiębiorcy jakiekolwiek postępowania administracyjne rozpoczęte przed 28 listopada 2020 roku sanepid nie może nas również ukarać w drodze decyzji administracyjnej.

Warto pamiętać, że zawsze macie prawo złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień za bezpodstawne działanie funkcjonariusza publicznego do właściwej miejscowo Prokuratury.

Jeżeli prowadzisz działalność w tym trudnym okresie i potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami dzwonić pod nr tel. 579636527 lub napisz @: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgraniczenie przemieszczania się przed świętami? Horała komentuje
Następny artykułLicea i technika zapraszają nowych uczniów na spotkanie online. Dni otwarte w szkołach średnich