Zielone przystanki i Lawendowa Czytelnia
W Katowicach lasy, parki, skwery, zieleńce i stawy stanowią ponad połowę powierzchni miasta. Realizowane są kolejne duże zielone projekty. – Uchwalony przez Radę Miasta w 2019 r. „Plan adaptacji miasta Katowice do zmian klimatu do roku 2030” przewiduje szereg działań przeciwdziałających temu zjawisku, wprowadzając ekologiczne rozwiązania w wielu obszarach. Do najważniejszych należy zazielenianie ulic i placów zlokalizowanych w newralgicznych obszarach na mapie cieplnej Katowic, czyli tych położonych głównie w centrum miasta – mówi „Rz” Dariusz Czapla z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Jesienią Zakład Zieleni Miejskiej posadzi ponad 1300 nowych drzew. Jeszcze tego lata rozpocznie się realizacja projektu „Zielona oaza w Śródmieściu” w ramach budżetu obywatelskiego, który zakłada powstanie nowego skweru w centrum Katowic. Poprzedniej wiosny we współpracy z prywatną firmą postawiono 22 zielone przystanki, których dachy pokryte są dywanem rozchodnikowym. Magazynują one 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniżając przy tym o 3–5°C temperaturę wokół przystanku w upalne dni.
Również w Katowicach obok Budżetu Obywatelskiego funkcjonuje Zielony Budżet. – Został on wprowadzony w 2020 r. Do tej pory do realizacji wybrano 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł. Do najciekawszych przykładów spośród ostatnich realizacji Zielonego Budżetu można zaliczyć Lawendową Czytelnię obok Biblioteki Śląskiej, czyli strefę relaksu i lawendowej aromaterapii w miejscu, w którym dotychczas był trawnik. Nowe zagospodarowanie objęło nasadzenie krzewów, wytyczenie ścieżki oraz ustawienie ławek. Zasadzono tutaj żywopłot oraz sporą ilość lawendy. Osobnym elementem polityki klimatycznej jest zachęta finansowa dla mieszkańców, czyli zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za stworzenie zielonej elewacji na budynku – mówi Dariusz Czapla. W planach jest realizacja kolejnych zielonych projektów, m.in. rewitalizacja otoczenia siedmiu zbiorników wodnych, dofinansowanie do mikroretencji przydomowej, utworzenie kolejnych pięciu parków miejskich i 50 parków kieszonkowych, a także zalesienie hałd w Wełnowcu i Kostuchnie.
Technologie pomagają
Na znaczeniu zyskują technologiczne nowinki, które pojawiają się zarówno w większych, jak i mniejszych miastach. Rozwiązania typu smart city pozwalają w sposób zasadniczy obniżyć zużycie energii. Coraz popularniejsze są przejścia dla pierwszych, gdzie oświetlenie uruchamia się dzięki czujnikom na lampach, gdy zbliża się pieszy. Oświetlenie może dostosowywać się do warunków zewnętrznych, uwzględniać nasilenie ruchu itd. Inteligentne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową w połączeniu z wymianą lamp na energooszczędne może ograniczyć koszty energii elektrycznej nawet o 70 proc.
Inteligentne technologie stosowane są też w sieciach wodociągowych. Oprócz wielu innych udogodnień pozwalają natychmiast diagnozować miejsce awarii czy kradzieży, co pozwala ograniczyć wycieki. Na tym polu aktywnie działają m.in. Sądeckie Wodociągi wykorzystujące nowe rozwiązania pomiarowe. Jednak działania proekologiczne spółki są dużo szersze. Przy obiektach Sądeckich Wodociągów sadzane są drzewa, powstają budki dla jeży. Firma prowadzi też program edukacyjny dla uczniów „Akademia Wodnika”. Spółka zorganizowała międzynarodową konferencję „Infrastruktura Krytyczna Miast”, która połączyła świat nauki i biznesu. Rozpoczęła też prace nad raportem zrównoważonego rozwoju.
Rozwiązania typu smart są wykorzystywane przez InPost. Spółka we współpracy z miastami montuje na swoich paczkomatach czujniki, które pozwalają monitorować stan powietrza, wskazując na poziom zanieczyszczeń. Dokonywane są pomiary pyłu zawieszonego PM 2,5 oraz PM 10. Część czujników może mierzyć stężenie ozonu i dwutlenku azotu. Dane z paczkomatów, na których takie urząd … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS