A A+ A++

rbi 08-10-2020, ostatnia aktualizacja 08-10-2020 16:23

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19, na podstawie decyzji Ministerstwa Zdrowia Warszawa znalazła się w żółtej strefie ostrzegawczej. Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone w mieście?

źródło: Pixabay.com

Zgodnie z obecnie obowiązującymi wytycznymi rządowymi do odwołania mamy obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej, ale również i na ulicy oraz m.in.: – w środkach komunikacji miejskiej (np. w autobusie, tramwaju, pociągu metra); – w samochodzie osobowym – jeśli jedziemy z kimś, z kim nie mieszkamy na co dzień; – w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; – w kinie i teatrze; – u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; – w kościele i szkole, na uczelni; – w urzędzie (jeśli idziemy załatwić tam sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? – w restauracji lub barze – gdy zajmujmy miejsce przy stole i jemy lub pijemy; – w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz – podczas przebywania w lesie; – podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu: – całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim; – trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Restrykcje zaczną obowiązywać mieszkańców Warszawy od najbliższej soboty, 10 października. W przestrzeni zamkniętej, gdzie obywają się wydarzenia kulturalne i w kinach obowiązuje limit 25 proc. publiczności. Obostrzenia dotyczą również ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych: w strefie żółtej do 75 – te ograniczenia wejdą w życie od 17 października. Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Miejskie przychodnie tworzą punkty pobrań, w których pacjenci ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu (uzyskanym podczas teleporady) będą mogli wykonywać badania pod kątem zakażenia koronawirusem. W tej chwili w Warszawie działa już osiem takich punktów, kolejnych sześć zostanie uruchomionych miedzy 12 a 19 października. Testy są realizowane nieodpłatnie – badania finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ na pobranie wymazu mogą wykonać testy w dowolnie wybranym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

zw.com.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrynicki o wierszach Glück: Wydały mi się w tonacji swojej bliskie Herbertowi i Szymborskiej
Następny artykułŁódzki Teatr Muzyczny ma swoje radio – w piątek pierwsza audycja