A A+ A++

Wieś składająca się z dwóch sołectw: Zagorzyc Dolnych i Górnych już w latach 90. ubiegłego wieku podjęła starania, by zbudować odpowiednie miejsce do gry w piłkę. Płomień powstał w 2003 roku i jak pokazują ostatnie lata, świetnie spełnia swoją rolę. Szkoli młodzież, a to przekłada się na sportowe awanse pierwszego zespołu.

Przeglądając klubowe archiwa można znaleźć protokół z wiejskiego z zebrania z 9 lipca 1993 roku. Jego celem było założenie Ludowego Zespołu Sportowego w Zagorzycach. Na protokole podpisało się w sumie 35 osób. W międzyczasie sołtys Franciszek Bochnak wraz z grupą sympatyków piłki nożnej i gminą starał się o odzyskanie od dzierżawcy (rolnika) terenu, na którym do tej pory kopią piłkę zawodnicy Płomienia.

Zaczynaliśmy od zera – przyznaje Franciszek Bochnak, sołtys Zagorzyc Dolnych, przed 2003 roku (podziałem na dwa sołectwa), sołtys Zagorzyc.

Lokalni działacze i włodarze gminy musieli się mocniej postarać o wydzierżawioną ziemię. Wiemy, że były z tym kłopoty. Gmina oddawała sprawę do sądu, ale w końcu stało się to znów własnością samorządu, a ten dał pole do działania dla piłkarskich działaczy.

Trzeba było postarać się o ten teren, bo trudno byłoby znaleźć w okolicy drugi, tak płaski obszar nie będący własnością prywatną – dodaje Bochnak.

Była opcja zrobienia boiska w okolicy gimnazjum, ale wymagałoby to poszerzenia, wykupienia terenu od prywatnych osób, a nie ma pewności czy to by się udało.

Jedną z najważniejszych prac na terenie boiska była melioracja. – Zrobiliśmy przy przychylności sąsiadów. Zdarzało się, że trzeba było przekopać czyjąś działkę rurę odprowadzającą wodę do rzeki – dodaje sołtys Zagorzyc Dolnych. Boisko miało służyć drużynie piłkarskiej, ale również Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego nawieziono żwiru na wykonanie bieżni wokół placu gry. – Tak, aby można było przeprowadzić gminne zawody strażackie – zaznacza Bochnak.

Na początku XXI wieku z inicjatywy sołtysa doszło do spotkania w szkole w Zagorzycach Górnych.

Kto udostępniał swoje ciężarówki przy przywozić ziemię oraz potrzebny sprzęt na boisko?

Dzięki wsparciu finansowym jakiej grupy społecznej Płomień miał pieniądze na początku istnienia?

Co najlepiej sprawdzało się jako narzędzie do równania boiska?

Komu zależało na tym, by drużyna z Zagorzyc nazywała się Płomień?

U kogo zostały pospawane bramki?

Kto został wybrany pierwszym prezesem?

Jaki klub pożyczał walec a potem stroje na pierwsze mecze?

Który z trenerów stwierdził, że nie wypada by linie malował prezes?

Jakich trzech doświadczonych zawodników nauczyło zespół z Zagorzyc grać skutecznie w piłkę?

Który trener poświęca się od ponad 10 lat dla pracy z młodzieżą?

Między innymi o tym przeczytasz w tym artykule.

W papierowym wydaniu tygodnika Reporter Gazeta cały artykuł z fotografiami z życia klubu od powstania do dziś. Aktualny numer dostępny w sklepach na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego do 20 maja.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrlen uruchomił w Łodzi szybkie stacje ładowania dla samochodów elektrycznych [LISTA]
Następny artykułNie bądź śmieciem. Drogowskazy (J 14,15-21)