A A+ A++

Dodano: 12 maja 2022 14:25

Apel o usunięcia rzeźby żołnierza armii radzieckiej stojącego przy ulicy Moniuszki w Wałbrzychu złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. Chcieli oni zobligować prezydenta do usunięcia budzącego kontrowersje obelisku. Prezydent i jego radni chcą usunąć pomnik, ale mówią wprost – trzeba to zrobić zgodnie z prawem, by ktoś nie wykorzystał sytuacji propagandowo.

Na początku sesji wniosek o wycofanie apelu z porządku obrad złożyli radni klubu Romana Szełemeja. Argumentowali oni, że są wątpliwości czy pomnik nie jest częścią sąsiadującego cmentarza, a w takiej sytuacji jego usunięcie jest niezgodne z prawem.

Prezydent Wałbrzycha przekonywał natomiast, że w mieście nikt nie chce pomnika czerwonoarmisty, ale nie można go usunąć łamiąc prawo. Roman Szełemej podkreślał także, że nie chce takich działań, które mogą spowodować odwetowe czy propagandowe działanie przeciwko mieszkańcom Wałbrzycha, radzie miasta czy prezydentowi.

W czasie rady miejskiej padła propozycja by zwrócić się do wojewody dolnośląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej w kwestii wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Okazuje się, że właścicielem działki, na której stoi pomnik jest… wojewoda dolnośląski.

Ostatecznie apel o usunięcie pomnika wycofano z porządku obrad. Oznacza to, że obelisk stojący przy ulicy Moniuszki na razie pozostanie.

Pomnik stojący przy wjeździe na cmentarz żołnierzy armii radzieckiej od początku inwazji Rosji na Ukrainę wzbudza spore kontrowersje wśród mieszkańców regionu. W pierwszych dniach wojny na pomniku zawisła flaga Ukrainy. Później pomnik został oblany czerwoną farbą.

Rzeźba żołnierza stanęła w okolicach ulicy Moniuszki w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jak informuje serwis polska-org.pl to część Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, a autorem pomnika jest Ryszard Waldemar Zamorski.

Pomnik wzbudzający w ostatnich dniach wiele kontrowersji stoi przy wjeździe na cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej.

Wałbrzych. Pomnik radzieckiego żołnierza oblany czerwoną farbą. Wcześniej zawisła na nim flaga Ukrainy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. Oto zasady
Następny artykułBiden’s Ministry of Truth head wants the power to EDIT your tweets, making them conform to whatever LIE the government claims to be TRUTH