A A+ A++

Kilka propozycji na piesze wędrówki po Lubuskiem przygotował dla Was Paweł Wańczko z urzędu marszałkowskiego:

Piesze wędrówki po terenach woj. lubuskiego mogą byś doskonałą formą aktywnego wypoczynku. Dzięki nim turyści mogą poznać niezwykłe zabytki architektury, jak również osobliwości przyrody. Amatorzy leniwych spacerów i zagrzali piechurzy mają do dyspozycji sieć szlaków turystycznych o łącznej długości 1500 km, które przebiegają przez lasy, łąki, pojezierza i pradoliny. Trasy wiodą zarówno przez miasta w pobliży najważniejszych zabytków i pozwalają poznać historię regionu, jak i przez atrakcyjne krajoznawczo tereny, parki krajobrazowe i rezerwaty. Tutaj przeczytasz więcej o lubuskich rezerwatach i parkach krajobrazowych.  

Park Miłości w Lubniewicach

Województwo lubuskie z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że można naprawdę dobrze poznać tutejszą naturę i każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek. Obok dzikiej i nieujarzmionej przyrody są także atrakcje kuszące zielenią, które jednak nie obeszły się bez ingerencji człowieka. Warto wspomnieć choćby park Miłości w Lubniewicach. W intymnej scenerii wąskich, półnaturalnych alejek, pod baldachimem z koron drzew liściastych, nieopodal niewielkiego kanału łączącego dwa pobliskie jeziora na turystów czekają ukryte liczne rzeźby obrazujące stan zakochania.

Ógw tematyczny park jest hołdem dla wybitnej lekarki seksuolożki Michaliny Wisłockiej, autorki książki „Sztuka kochania”. Licznym możliwościom spędzania w Lubuskiem wolnego czasu towarzyszy tutejsza przyroda – bujna, przepełniona ruchem, dźwiękiem, zapachem. Przyroda, która nieustannie „dzieje się” na oczach turystów. Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do tej pięknej krainy, która na pewno zapadnie na długo w Państwa pamięci i sercu.

Wał Zielonogórski to 400 km szlaków pieszych

Atrakcyjnym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek jest ciąg wzgórz tworzący Wał Zielonogórski, będący najwyższym wzniesieniem na zachodzie Polski, między Bałtykiem a Sudetami. W pogodne dni ze wzniesień tych można dostrzec Karkonosze. Południowe zbocza wzgórz przecinają dukty leśne idealne do uprawiania nordic walkingu. Na terenie Wału Zielonogórskiego wytyczono ponad 400 km szlaków pieszych, które pozwalają zwiedzić najciekawsze miejsca regionu, łącząc aktywny wypoczynek z obcowaniem z nieskażoną przyrodą.

Raj dla miłośników nordic walkingu

Dzięki największej w kraju lesistości, która wynosi 49 proc. powierzchni województwa, Lubuskie ma doskonałe warunki do rozwoju tej dużej gałęzi turystki. Jest to rodzaj idealnego spędzania czasu dla osób pragnących aktywność fizyczną połączyć z  wyciszeniem i oderwaniem od zgiełku miast. Tereny zalesione dostarczają nie tylko szansy zapoznania się z otaczającym nas ekosystemem, lecz także umożliwiają zdobycie wiedzy na temat drzew i roślin oraz pozwalają na zbieranie grzybów czy jagód, to również miejsce idealne na wszelkiego rodzaju wycieczki.

Aktywność na łonie natury przynosi o wiele więcej korzyści niż wykonywana na zamkniętej przestrzeni, dlatego ten rodzaj spędzania czasu polecany jest osobom zarówno dbającym o kondycję i zdrowie, jak i borykającym się z problemami zdrowotnymi.

Nie trzeba jednak ograniczać się do zwykłych spacerów. W ostatnich latach dostrzega się coraz większe zainteresowanie nordic walkingiem, czyli wędrówkami z kijkami. Ten specyficzny rodzaj marszu pozwala na zapewnienie pracy wszystkich mięśni, które podczas zwykłego chodu pozostają nieużywane lub ich ruch jest niewielki. Województwo lubuskie to niekwestionowany raj dla miłośników nordic walkingu, ponieważ oferuje ponad 900 kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych prowadzących przez najpiękniejsze obszary tego regionu, w tym także leśne. Na turystów czekają zapierające dech w piersi krajobrazy oraz przyroda na wyciągnięcie ręki.

Wybrane szlaki piesze w Lubuskiem

  • Szlak czerwony (108 km). Kostrzyn nad Odrą – Dąbroszyn – Witnica – Bogdaniec – Gorzów Wlkp. – Wojcieszyce – Jezioro Ostrowite – Santoczno – Rezerwat Rzeka Przyłężek – Brzoza – Strzelce Kraj.

Wycieczkę można rozpocząć od zwiedzania ruin Twierdzy Kostrzyn. W Dąbroszynie warto zobaczyć barokowy pałac z angielskim parkiem oraz gotycki kościół z barokową kaplicą rodową Schoningów. Niezwykle interesujące jest Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej w Bogdańcu. Głównym zabytkiem Gorzowa jest katedra, ale nie można zapomnieć o murach miejskich i Studni Czarownic. W Strzelcach Kraj. Znajduje się imponujący kościół mariacki z drugiej połowy XIII w., na uwagę zasługuje też architektura obronna miasta. Zobacz TUTAJ.

  • Szlak czerwony (11,7 km). Sulęcin – Żubrów.

Szlak bardzo atrakcyjny widokowo i przyrodniczo. Prowadzi przez szczyty najwyższych wzgórz, co daje możliwość podziwiania pięknych krajobrazów. Droga prowadzi też Doliną Czerwonego Potoku i schodzi na dno wąwozów w Uroczysku Lubniewsku. W Sulęcinie warto zobaczyć pozostałości po cmentarzu żydowskim z drugiej połowy XIX w.

  • Szlak czerwony (45 km). Żary – Łęknica.

Na trasie mijamy wiele ciekawych obiektów, takich jak imponujący neogotycki kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny czy wiadukt 150-letniej kolei. Szlak prowadzi też przez park Mużakowski. W Łęknicy można obejrzeć zabytkową hutę szkła.

  • Szlak czerwony (39 km). Bytom Odrz. – Nowe Miasteczko – Nowogród Bobrz. – Świdnica.

W Bytomiu Odrz. znajdują się: późnorenesansowy ratusz z XVII w., fontanna kolumnowa z końca XIX w. czy gotycki kościół św. Hieronima. Godny uwagi jest renesansowy ratusz z XVII w. w Nowym Miasteczku oraz katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy z imponującą ponadstumetrową wieżą

  • Szlak niebieski (45 km). Santok – Rezerwat Zdroiskie Buki – jezioro Wełmino – Santoczno – jezioro Mrowinko – jezioro Lubie – Lipy – Sitno Moczydelskie – Moczydło – Barlinek.

Szlak jest niezwykle atrakcyjny krajoznawczo, ponieważ prowadzi częściowo przez tereny Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. W Gralewie można zobaczyć kościół szachulcowy z 1708 r. W Santoku trzeba obejrzeć dzwonnicę z 1769 r. i renesansowy krucyfiks.

  • Szlak niebieski (35 km). Zielona Góra – leśniczówka Stary Kisielin – Przytok – Łaz – Zabór – Jezioro Liwno – Proczki – Milsko – Otyń – Zatonie.

Ciekawy szlak prowadzi przez pełne architektonicznych ciekawostek miejsca, takie jak stolica regionu Zielona Góra, Milsko słynące z pięknego kościoła z XVIII wieku z neogotycką wieżą czy Otyń z ruinami gotyckiego zamku, późniejszego klasztoru jezuitów z XV wieku. Znajduje się tu również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. W miejscowościach Łaz i Zabór warto zwiedzić winnice, a wśród nich największą w Polsce Samorządową Winnicę w Zaborze.

  • Szlak niebieski (16 km). Skwierzyna – Bledzew.

Szlak biegnie wzdłuż malowniczych meandrów rzeki Odry, obok ruin bunkrów z czasów II wojny światowej i ciągu stawów hodowlanych.

  • Szlak żółty (ponad 70 km). Rzepin – Ośno Lubuskie – Lubniewice – Bledzew – Gościkowo.

Szlak prowadzi przez po wiaty sulęciński i międzyrzecki. Na trasie można zobaczyć mury obronne i kościół z XIII wieku w Ośnie Lubuskim, pałac z XIX wieku w Jarnatowie oraz późnogotycki kościół w Bledzewie.

  • Szlak zielony (76 km). Żary – Gubin.

Trasa prowadzi atrakcyjnymi przyrodniczo terenami Uroczyska Węglińskiego oraz Lubuskiego Dydaktycznego Kompleksu Leśnego. Warto zobaczyć zabytkowy park w Brodach.

  • Szlak zielony (67 km). Krosno Odrz. – Dychów – Nowogród Bobrz. – Żagań.

W malowniczo położonym Krośnie Odrz. znajduje się zamek pochodzący z XIII – XIV wieku. W Żaganiu warto zobaczyć kopię kaplicy Grobu Chrystusa z Jerozolimy, pałac książęcy i Wieżę Bismarcka.

  • Szlak czarny (26 km). Rynna Grażyny – Ołobok – jezioro Niesłysz – Kalinowo – Błonie – Grażyna – Grabin – jezioro Jelito – Radnica.

Na trasie szlaku mijamy bunkier w Ołoboku oraz niezwykle interesujący Gryżyński Park Krajobrazowy.

  • Szlak czarny (35 km). Zielona Góra – Podgórzyce.

Najciekawszym punktem szlaku jest Góra Wilkanowska, na której szczycie wznosi się murowana wieżą obserwacyjna. W Zielonej Górze jest wiele zabytków, w tym m.in. Wieża Głodowa, fragment systemu dawnych obwarowań miejskich. Warto odwiedzić słynną Palmiarnię na Winnym Wzgórzu oraz Muzeum Wina czy Ogród Botaniczny.

W następnym odcinku (30 lipca) zabierzemy was na lubuskie szlaki rowerowe.

CZYTAJ TEŻ: Wakacje 2021. Przyjedź odpocząć nad największymi lubuskimi jeziorami

Wakacje 2021. Wypad nad jezioro? Urokliwie jest w okolicach Krosna i Gubina

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie odbieraj! To dzwoni oszust
Następny artykułŚwietlica Żubrów