A A+ A++

Kopiowanie, skanowanie, bądź fotografowanie cudzego dowodu tożsamości jest zabronione. Dostęp do danych osobowych osoby trzeciej może w bardzo prosty sposób uczynić z niej tzw. “słupa” i posłużyć do zaciągnięcia na nią pożyczki lub kredytu.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzegał nie raz już przed nieprzemyślanym udostępnianiem swoich danych. Urzędy czy firmy mają prawo zażądać wglądu do dowodu osobistego, aby potwierdzić nasze dane. Nie powinny jednak go kopiować, a my godzić się na takie praktyki.

Turyści spędzający urlop nad morzem czy jeziorem, nie myślą o zagrożeniu, a przedsiębiorcy, mimo obowiązującego RODO, wciąż korzystają z tego rodzaju zabezpieczenia przed kradzieżą sprzętu i kierują się zasadą “bez dowodu nie wypożyczamy sprzętu”.

Zamiast zostawiać dokument podczas wypożyczania kajaka czy roweru wodnego, turyści powinni być świadomi innych możliwych rozwiązań, ponieważ zgodnie ze stanowiskiem UODO w tej sprawie, nikt – zgodnie z prawem – nie może od nas wymagać, abyśmy zostawili dokument tożsamości. Dotyczy to zarówno dowodu osobistego, jaki i paszportu, prawa jazdy czy legitymacji szkolnej lub studenckiej.

W zamian za to, w ramach zabezpieczenia możemy zaproponować pozostawienie kaucji, będącej gwarancją zwrócenia wypożyczonych rzeczy lub spisanie niezbędnych danych z dokumentu tożsamości (ale nie jego skanowanie dokumentu).

Ekstremalny kajakarz. Skoczył w kajaku z wodospadu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułŚwięto piłki ręcznej w Mysłowicach – zapraszamy!
Następny artykułWarta i Radomiak walczą o ekstraklasę!