A A+ A++

Astronomiczne lato w tym roku rozpocznie się 20 czerwca o godzinie 23:44. Jak podaje portal “TVN Meteo”, Słońce przejdzie wówczas przez punkt przesilenia letniego i znajdzie się w znaku Raka. Będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Nadchodząca sobota będzie najdłuższym dniem w tym roku. Będzie trwała 16 godzin, 46 minut i 38 sekund. Każdy kolejny dzień tego roku będzie już tylko krótszy. Aż do chwili przesilenia zimowego.

Z najkrótszą nocą w roku związane są także obchody Nocy Kupały – słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca. Uprawiane tej nocy liczne obrzędy i zwyczaje mają przynieść świętującym zdrowie i urodzaj.

Będziemy mieli tego lata sporo okazji, by popatrzeć w niebo. Czeka nas wiele ciekawych zjawisk astrologicznych. Już 19 czerwca Księżyc przykryje Wenus, a 21 czerwca dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. W Polsce to zjawisko będzie jednak praktycznie niewidoczne.

Latem będziemy mogli także zaobserwować na niebie tzw. Trójkąt Letni, czyli trzy jasne gwiazdy tworzące wierzchołek trójkąta. W jego skład wchodzą Deneb z konstelacji Łabędzia, Waga z gwiazdozbioru Lutni oraz Altair z gwiazdozbioru Orła.

Przez niemal całe noce widoczne będą na niebie Saturn i Jowisz. Coraz lepiej widoczny będzie także Mars. 12 sierpnia czeka nas również noc spadających gwiazd. Na niebie zobaczymy także sporo sztucznych satelit, m.in. słynne Starlinki, umieszczane na orbicie przez firmę SpaceX. Od 2 lipca będą też ponownie widoczne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułSześć nowych przypadków koronawirusa na Opolszczyźnie, w tym dwa w naszym powiecie
Następny artykułWstrząsające badanie chińskich naukowców. Ludzie nie nabywają odporności na koronawirusa