A A+ A++

Fundacja Klaster Innowacji Społecznych z Gliwic stworzyła inicjatywę “Bezpieczne Grupy Wsparcia”, w ramach której na terenie naszego województwa utworzono 9 Bezpiecznych Grup Wsparcia dla kobiet, które doświadczały przemocy domowej. Jedna z grup powstała w Zabrzu, a uczestniczki spotykają się w Centrum Organizacji Pozarządowych.

“Bezpieczna Grupa Wsparcia” fundacji Klaster Innowacji Społecznych 

W “Bezpiecznych Grupach Wsparcia” kobiety mogą skorzystać z darmowych konsultacji z psychologiem i prawnikiem. W ciągu każdego miesiąca odbywa się ok. 35 godzin doradztwa specjalistycznego. Każda grupa uczestniczy w cyklu 44 warsztatów z arteterapii, gdzie uczestniczki mają możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami z osobami o podobnych doświadczeniach. Dodatkowo organizowane są też spotkania z policjantami z pobliskich komisariatów, którzy wyjaśniają jak zgłaszać przemoc domową i procedurę związaną z Niebieską Kartą oraz opowiadają jak ustrzec się przed oszustwami, o bezpieczeństwie w internecie i przestrzegają przed próbami wyłudzeń i oszust.

Członkinie grupy z Zabrza uczestniczą w warsztatach artystycznych m.in. z szydełkowania, robienia papierowych kwiatów, lalek, wisiorków, stroików i makram. Warsztaty mają nauczyć cierpliwości, wiary we własne siły i korzystania z pomocy innych. Dzieła powstałe podczas warsztatów prezentowane są później przy okazji różnych imprez kulturalnych na terenie miasta lub przekazywane na rzecz dzieci i osób starszych.

– W czasie zajęć zawiązało się wiele przyjaźni. Na warsztatach panuje koleżeńska atmosfera, a uczestniczki dzielą się pomysłami, radami i uwagami. Serdeczność prowadzącej i pomoc innych pozwala pokonywać wszelkie trudności i pomyłki – mówiła jedna z uczestniczek.

Poza Zabrzem Bezpieczne Grupy Wsparcia organizowane są też w innych miastach województwa śląskiego: Gliwicach, Katowicach, Bytomiu, Świętochłowicach,  Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Bielsko-Białej i Zawierciu. Projekt ten finansowany jest z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG. Więcej o projekcie można dowiedzieć się TUTAJ.

       

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak samo jako kokaina, czy inaczej? Polscy badacze odkryli, jak działa mechanizm uzależnienia od cukru
Następny artykułRadni w obronie Papieża Jana Pawła II