A A+ A++

W niedzielę, 3 września br. w Wadowicach Górnych odbyły się uroczystości dziękczynienia przyjaciołom i dobrodziejom misji. 

Rozpoczęły się one od Mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym pw. Świętej Anny. Liturgię sprawowali: ksiądz Marian Midura, były misjonarz, Krajowy Duszpasterz Kierowców, założyciel MIVA Polska; ksiądz komandor Leon Szot, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; ksiądz prałat Stanisław Jurek, były proboszcz parafii pw. św. Mateusz w Mielcu; ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska; ksiądz Krzyszof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji;  ksiądz kanonik Wojciech Duplak, proboszcz parafii w Wadowicach Górnych.

Następnie odbyła się gala i koncert z podziękowaniem dla wszystkich dobrodziejów misji, którzy przed laty pomagali zorganizować w Wadowicach Górnych Fundusz Misyjny. Otrzymali oni okolicznościowe podziękowania oraz ikony św. Krzysztofa.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożyli obecni na gali poseł Fryderyk Kapinos oraz marszałek Władysław Ortyl.

Przed zgromadzonymi na uroczystości gośćmi wystąpił kwartet smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza z Mielca w składzie: Karolina Moskal – I skrzypce, Kornelia Cudo – II skrzypce,  Julia Chmiel – altówka, Hanna Kozioł – wiolonczela. Zespół do występu przygotował Ryszard Kusek.

Historia MIVA Polska sięga 2000 roku. To wówczas pochodzący z Wadowic Górnych ksiądz Marian Midura, powracający z misji w RPA, znający problemy związane z pracą misjonarzy, zapragnął wcielić w życie w naszym kraju główną idee tej organizacji polegającą na pomocy w zakupie środków transportu dla misjonarzy. Za zgodą i poparciem ówczesnego Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, Biskupa Wojciecha Ziemby, z pomocą woluntariuszy ks. Midura zaczął z zapałem i entuzjazmem tworzyć MIVA w Polsce. 30 lipca 2000 roku został zorganizowany pierwszy Festyn Misyjny w Wadowicach Górnych, który dotychczas doczekał się dziesięciu edycji.

e-leclerc-mielec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПідрив вантажівки на Харківщині: у лікарні помер один із постраждалих
Następny artykułUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 w szkole w Wędrzynie