W lipcu 2023 roku w Uniwersyteckim Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR) we Wrocławiu odbyła się historyczna operacja – pierwsza w asyście robota da Vinci.
Technologia robotów chirurgicznych, jak da Vinci, znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, w tym w urologii, chirurgii ogólnej, ginekologii, kardiologii oraz laryngologii. Wysoka precyzja, jaką oferuje, stanowi nieocenione wsparcie dla chirurgów, umożliwiając przeprowadzanie skomplikowanych operacji z minimalnym ryzykiem dla pacjenta.
Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, eliminujące ludzkie błędy i wprowadzające nowy standard precyzji – podkreśla prof. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii UMW. Dzięki tej technologii wrocławski szpital ma szansę przeprowadzać kilkaset operacji rocznie, a ich liczba wciąż rośnie
prof. Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii UMW
Czy roboty zastąpią chirurgów?
Czy w przyszłości roboty całkowicie zastąpią chirurgów? Zdaniem ekspertów, w tym prof. Tomasza Szydełki, odpowiedź jest jednoznaczna – nie.
Jednak roboty chirurgiczne to tylko narzędzia. Najważniejszym pozostaje człowiek, który nimi operuje. Bez dobrze wykształconego chirurga, nawet najnowocześniejszy robot nie jest w stanie samodzielnie przeprowadzić operacji
prof. Tomasz Szydełko
Cyfryzacja w medycynie – krok w przyszłość
Cyfryzacja to drugi kluczowy element nowoczesnej medycyny. Wrocławski szpital uzyskał grant w wysokości 27 milionów złotych, który zostanie przeznaczony na rozwój medycyny cyfrowej. Dzięki niemu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów, co znacząco poprawi skuteczność leczenia.
Galeria zdjęć
– Dzięki cyfryzacji możemy optymalizować opiekę nad pacjentem oraz znacząco poprawić wyniki leczenia, szczególnie w obszarach takich jak choroby rzadkie czy kardiologia – mówi dr Agnieszka Matera-Witkiewicz, koordynatorka projektu.
Dzięki platformie E-konsylium możliwe będzie przeprowadzanie zdalnych konsultacji kardiologicznych i onkologicznych, które umożliwią lekarzom szybkie i precyzyjne diagnozowanie pacjentów, bez względu na ich lokalizację.
Wielkie pieniądze na onkologię
Uniwersytecki Szpital Kliniczny pozyskał również 171 mln zł na budowę nowego ośrodka, który pozwoli na konsolidację świadczeń́ onkologicznych w USK przy ul. Borowskiej. Placówka ma stać się ośrodkiem, w którym pacjenci znajdą nie tylko pomoc medyczną, ale również wsparcie psychologiczne i edukację na temat zdrowego stylu życia.
Co dziesiąty pacjent chory na nowotwór, to pacjent z nowotworem krwi – z białaczką, chłoniakiem czy szpiczakiem plazmocytowym. Te choroby są potencjalnie uleczalne, a jeśli nawet nie są wyleczalne możemy w istotny sposób wydłużyć życie pacjenta. Nowy szpital pozwoli nam na bardziej kompleksową opiekę, na poprawienie wyników leczenia
prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu
Jest umowa na Zintegrowane Centrum Pediatryczne
USK we Wrocławiu ma za sobą już pierwsze formalności związane z budową Zintegrowanego Centrum Pediatryczne. Niebawem chcą ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie centrum.
Kluczowym elementem nowej jednostki będzie oddział jednodniowy, który dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz organizacji pracy pozwoli na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej redukcji kosztów – Na tym oddziale będzie prowadzona nie tylko diagnostyka, lecz także wiele procedur leczniczych, które mogą być w tym trybie realizowane, np. terapie z zastosowaniem leków biologicznych czy hormonów
Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
autor: Karina Gut
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS