A A+ A++

Zakładowe punkty szczepień to nowy pomysł ministra zdrowia. Warunek ich utworzenia jest jeden – zebranie dużej puli chętnych. Oferta skierowana jest do pracodawców, którzy chcą zaszczepić minimalnie pół tysiąca pracowników. Nie wszystkie zakłady są tak duże, dlatego pracodawcy mogą łączyć siły i zbierać się w grupy. Wówczas łatwiej im będzie zebrać wymaganą liczbę chętnych.

Gdy w zakładzie, firmie nie ma miejsca na wydzielenie bezpiecznego miejsca do punktu szczepień, będzie można przeprowadzić szczepienie w punkcie w urzędzie marszałkowskim. Ten ma ruszyć w sali kolumnowej, w której raz w miesiącu odbywają się sesje sejmiku. W sali odbywały się kongresy kobiet, bale dla przedszkolaków. Gdy rok temu wybuchła pandemia, sala służyła za wielki magazyn na ośrodki ochrony, które marszałek sprowadziła dla medyków aż z Chin. 

– To duża, przestronna sala. Prowadzą do niej dwa wejścia, w tym jedno z podwórza. Taki układ sprawi, że będziemy mogli zaaranżować bezpieczny, zgodny z reżimem sanitarnym punkt szczepień – mówi Elżbieta Polak, lubuska marszałek, która zachęca do szczepień innych pracodawców. – Jak tylko będą takie możliwości prawne, w uzgodnieniu z naszą przychodnią lekarską przeprowadzimy szczepienia w urzędzie.

Już 693 pracowników urzędu marszałkowskiego i jednostek podległych zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 w miejscu pracy. – Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zwyciężyć w walce z tym niezwykle trudnym przeciwnikiem – mówi marszałek.

Szczepienia w Polsce

W Polsce powstały magazyny, w których przechowywane są dostawy szczepionek w warunkach zimnego łańcucha (2-8°C) i ultraniskich temperatur (-75°C – szczepionki bazujące na mRNA). Wybrano także centra logistyczne, które będą stanowiły zaplecze magazynowe oraz dystrybucyjne. Wszystkie podmioty biorące udział w procesie mają odpowiednie doświadczenie, kompetencje i wymagane prawem certyfikaty.

Zarówno przechowywanie, jak i transport muszą przebiegać w procesie kontrolowanym przy wykorzystaniu urządzeń potwierdzających utrzymanie wymaganych warunków temperatury. Transport będzie się odbywał przy użyciu specjalistycznej floty pojazdów z instalacją chłodniczą lub w specjalnych urządzeniach transportowych utrzymujących określoną niską temperaturę. Proces opiera się na dobrze funkcjonujących sieciach dystrybucji hurtowni farmaceutycznych. Codziennie w zimnym łańcuchu są sprawnie dostarczane leki.

CZYTAJ TEŻ: Punkty masowych szczepień w Gorzowie. Gdzie powstaną?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNetflix zmienia profile dziecięce
Następny artykułDzień Ludzi Bezdomnych. Bezdomność w Łodzi może dotyczyć blisko tysiąca osób