A A+ A++

Kościół św. Jerzego (Kostel svatého Jirí) we wsi Luková zyskał rozgłos na całym świecie. Wszystko za sprawą zbioru 32 stojących lub siedzących na ławkach figur duchów. Powstały w 2012 roku jako praca licencjacka studenta Wydziału Wzornictwa i Sztuki ZČU w Pilźnie Jakuba Hadravy. Posągi są wykonane z tkanin i gipsu, a niektóre dodatkowo pokryto fosforem, by świeciły w ciemności. To potęguje niezwykły efekt, który przyciąga wielu turystów. Dzięki dużemu zainteresowaniu możliwa będzie renowacja kościoła wybudowanego w 1352 roku, a obecnie będącego w opłakanym stanie.

Zobacz wideo Najbardziej nawiedzony i przerażający adres Warszawy – Wilcza 2/4

Kościół św. Jerzego jest pełen duchów. Od dawna jest opuszczony

Czeska wieś Luková jest obecnie niemal całkowicie opuszczona, w 2021 roku zamieszkiwało ją tylko siedem osób. Podobnie jest z kościołem św. Jerzego, który od dawna jest odwiedzany tylko przez turystów chcących zobaczyć nietypową wystawę. Jednak dzięki temu świątynia ma szansę w końcu doczekać się remontu. Konieczna jest zwłaszcza naprawa dachu, który przecieka.

Renowacja ma zostać sfinansowana z dobrowolnych datków, jakie zostawiają odwiedzający. Do tej pory udało się uzbierać już część wymaganej kwoty, czyli ok. 23 tys. dolarów (ok. 88,3 tys. złotych). Warto dodać, że w kościele raz w roku odbywa się msza. Kiedy? Z okazji Dnia Świętego Jerzego, czyli 24 kwietnia. Wówczas w ławach obok posągów duchów zasiadają też żywi ludzie. 

Nawiedzony kościół w Lukovej sporo przeszedł. Między innymi strawił go pożar

Obecnie kościół św. Jerzego znajduje się w opłakanym stanie, ale nie można zapomnieć, że wiele przeszedł. Powstał w drugiej połowie XIV wieku, a w 1796 roku strawił go pożar. Przetrwało wówczas tylko sklepienie prezbiterium i zakrystii. Uszkodzeniu uległy również organy i dzwony, ale świątynia otrzymała jeden dzwon od szpitala w Manetínie.

W 1800 roku kościół doczekał się przebudowy, a niecałe sześćdziesiąt lat później remontu, który jak na razie był jego ostatnim. Co gorsza, wnętrze było wielokrotnie plądrowane, stąd wewnątrz obecnie nie zostało nic poza ławami, w których siedzą posągi duchów. Warto wspomnieć, że figury te upamiętniają Niemców mieszkających kiedyś w rejonie Sudetów. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЯк відмити бруківку: прості та ефективні засоби
Następny artykułEwangelia na niedzielę: wolność od grzechu wymaga radykalnej postawy