A A+ A++

Od niedawna w kameralnych wnętrzach kamienicy przy ul. Małe Garbary 19 w Toruniu znajduje się Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków. Prowadzi je Fundacja “A to historia!” założona przez historyczkę Katarzynę Czarną i Karola Szaładzińskiego, który wiele lat pracował jako dziennikarz. To pierwsze takie muzeum i pierwsza tak duża wystawa stała poświęcona tzw. żołnierzykom i figurkom historycznym w Polsce.

Kioskowce i figurki historyczne

Zbiór jest własnością Karola Szaładzińskiego. Część kolekcji to tzw. kioskowce określane również jako żołnierzyki, czyli figurki-zabawki produkowane i sprzedawane w kioskach i sklepach z zabawkami w czasach PRL od początku lat 60. ubiegłego wieku. Wśród nich, oprócz rycerzy i żołnierzy, obejrzeć można również figurki Rdzennych Amerykanów, kowbojów czy mieszkańców kontynentu afrykańskiego.

Drugą część zbiorów stanowią figurki historyczne, które na podstawie źródeł wiernie odtwarzają ubiór i wygląd rekonstruowanych postaci. Zostały one ręcznie zrobione i pomalowane przez Leszka Rościszewskiego, bronioznawcę i historyka sztuki z Poznania oraz przez właściciela kolekcji. Wysokość każdej postaci pieszej wynosi ok. sześć centymetrów. Wystawę uzupełniają figury rycerzy zakonów krzyżowych w tym również kilka postaci naturalnej wielkości. W kolekcji znajduje się kilkudziesięciu polskich i krzyżackich rycerzy, niosących chorągwie użyte podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Sufit i ściany muzeum zdobią dwie grunwaldzkie chorągwie naturalnej wielkości – wielka chorągiew krakowska i chorągiew wielkiego mistrza, wiszą też chorągwie trzech zakonów rycerskich – joannitów, templariuszy i krzyżaków – oraz królestwa Jerozolimy.

XIV-wieczne freski z mężnymi bohaterami

Salę wystawową na parterze muzeum zdobią kopie fresku z wyobrażeniami Judy Machabeusza, Jozuego, Dawida i króla Artura, które zostały odkryte w 2016 roku we wnętrzach kamienicy przy ul. Żeglarskiej w Toruniu. Malowidło powstało pod koniec XIV wieku. – Zachowane postaci są częścią modnego w średniowiecznej Europie motywu Dziewięciu Mężnych Bohaterów, czyli idealnych rycerzy i wojowników, do których zaliczano jeszcze Karola Wielkiego, przywódcę I krucjaty Gotfryda z Bouillon oraz Aleksandra Wielkiego, Juliusza Cezara i obrońcę Troi Hektora – wyjaśniają założyciele muzeum.

Motyw dziewięciu bohaterów oraz legenda o królu Arturze były bardzo żywe wśród bogatego mieszczaństwa i patrycjatu toruńskiego. Idea równości rycerzy zasiadających przy okrągłym stole i rycerskie wartości, które uosabiali, były przez pokolenia toruńskich mieszczan z zapałem pielęgnowane. Bogate rody patrycjuszowskie nadawały sobie herby. W mieście organizowano zawody na wzór rycerskich turniejów. Aspirowanie przez mieszczan do wyższych warstw społecznych rycerstwa i arystokracji miało podkreślać dumę z własnego rodu.

Pomysłodawcy muzeum postanowili odwołać się do tej rycerskiej tradycji toruńskich mieszczan, stąd tematyka prezentowanej kolekcji oraz uwypuklenie roli rycerzy zakonników w propagowaniu rycerskich cnót, takich jak obrona słabszych, wierność, odwaga, waleczność, oddanie, służba czy poświęcenie.

Lekcje historii i sklep z żołnierzykami

Na parterze domu mieści się też sklep z żołnierzykami. Wykonane ręcznie figurki rycerzy i żołnierzy z czasów Księstwa Warszawskiego będą miłą i cenną pamiątką z pobytu w placówce. Ściany sklepu zdobią siedemnastowieczne drewniane panele z namalowanymi motywami roślinnymi. Stanowiły kiedyś część ozdobnego sufitu. Podczas prac konserwatorskich zdecydowano się je przenieść na ściany, ponieważ zachowało się ich zbyt mało, by można było zrekonstruować sufit.

Strych kamienicy mieści pracownię i salę edukacyjną. W pracowni malowane są figurki żołnierzyków sprzedawanych w sklepie. Sala edukacyjna wykorzystywana jest do prowadzenia lekcji historii.

Godziny otwarcia i bilety

Muzeum jest czynne codziennie w godz. 10-18. Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe jest o godz. 11, 13, 15 i 17. Rezerwacje można składać telefonicznie pod nr. 786 20 25 26.

Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy 13 zł. Do zniżki uprawnieni są uczniowie, studenci i emeryci. Dzieci do trzech lat mają do muzeum wstęp wolny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByć motylem
Następny artykułNowe pojemniki na śmieci stanęły na ulicach Kętrzyna