A A+ A++

Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi”, która w tym roku świętuje 5-lecie scenicznego istnienia, podjęła się niecodziennego wyzwania. Tym razem, oprócz przygotowania spektaklu, zajęła się realizacją projektu, w ramach którego zaprasza mieszkańców na przegląd grup teatralnych. To nawiązanie do wieloletniej tradycji działań o charakterze teatralno – terapeutycznym, podejmowanych przez Miejskie Centrum Profilaktyki.

– Otrzymaliśmy propozycję, by zająć się organizacją wydarzenia. Podjęliśmy wyzwanie, bo to doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń. Napisaliśmy projekt „Dalej w drogę z Teatrem Drogi”, który jest finansowany przez Województwo Lubelskie poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Przedsięwzięcie, podobnie jak to realizowane przez kilkanaście lat przez ówczesne Miejskie Centrum Profilaktyki, ma na celu upowszechnienie informacji o zagrożeniach zdrowotnych i społecznych, spowodowanych nadużywaniem alkoholu. W jego ramach zaplanowano również warsztaty teatralno – profilaktyczne, skierowane do osób dorosłych, dzieci i młodzieży z terenu powiatu świdnickiego – wyjaśnia Andrzej Wiśnioch, prezes Stowarzyszenia.

Przegląd odbędzie się 9-10 czerwca. Pierwszy dzień rozpocznie się kolorowym korowodem, który przejdzie ulicami Świdnika. Wezmą w nim udział aktorzy-amatorzy występujący w przeglądzie oraz mieszkańcy. Następnie na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentuje się 8 grup teatralnych. Są to: „Pasjonaci” (instruktor Renata Elmerych) i „Motyle” (instruktor Justyna Zembrzycka) z PSONI Koło w Świdniku, Teatr „Siódemka na Scenie” ze Szkoły Podstawowej nr 7 (opiekunki Karolina Suszek, Agnieszka Widzińska), Teatr Improwizacji JOKE z Miejskiego Ośrodka Kultury (instruktor Monika Rulka), Zespół „Zefirki” z Przedszkola nr 4 (opiekun Anna Bryk), Teatr Tańca „Fanaberia” ze Spółdzielczego Domu Kultury (instruktor Monika Majkowska), Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi” (reżyser Renata Elmerych) i grupa „Psotki” z Przedszkola nr 7 (opiekun Anna Łakota). W piątek zaplanowano podsumowanie i wręczenie nagród.

Nowości i współpraca z CUS

– Warsztaty teatralno-profilaktyczne trwają od 1 kwietnia i odbywać się będą do końca października, wyłączając okres wakacji – mówi A. Wiśnioch. – Jest to nowość w porównaniu do dotychczasowej formuły przeglądu. Ma na celu wdrożenie w dalszej pracy rekomendacji wypracowanych na spotkaniu osób prowadzących grupy teatralne z jury, po prezentacji spektakli na przeglądzie. Do tej pory w ramach zajęć zespoły pracowały nad wyborem repertuaru, tworzeniem scenariuszy, przygotowaniem scenografii i rekwizytów.

Nowością jest również dofinansowanie grup, jak też brak konsultantów zewnętrznych. Prowadzone są  także dodatkowe spotkania profilaktyczne z psychologiem z zakresu przeciwdziałania skutkom nadużywania alkoholu. Zajęcia dostosowane są do potrzeb i możliwości wiekowych każdego z zespołów. Prowadzą je osoby posiadające niezbędną wiedzę i doświadczenie.

– Centrum Usług Społecznych okazuje nam ogromne wsparcie – podkreśla prezes stowarzyszenia. – Dziękujemy jego dyrektorowi Andrzejowi Mańce i Renacie Elmerych, Organizatorowi Społeczności Lokalnej. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie miała pozytywny wymiar, bo pomysłów nie brakuje, a działania profilaktyczne prowadzone przez CUS można przełożyć na teatr, który jest najbardziej społeczną spośród wszystkich dziedzin sztuki i realizuje szereg funkcji: edukacyjno – wychowawczą, rozrywkową, społeczną, będąc środkiem komunikacji międzyludzkiej i czynnikiem integrującym społeczność. Rozwija umiejętności spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, twórczy i bezpieczny, stwarza możliwość zaangażowania się w działalność, która daje satysfakcję oraz sprzyja rozwojowi. Praca nad spektaklem pozwala nazwać, zrozumieć i świadomie okazywać emocje, co ma ogromny wymiar profilaktyczny – zwłaszcza dla osób młodych. Teatr uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka, uczy odczytywać uczucia, wyrażać je ruchem, gestem i mimiką. Jest też świetnym narzędziem do rozwoju inteligencji emocjonalnej, co ma działanie profilaktyczno – terapeutyczne.

Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia, projekt „Dalej w drogę z Teatrem Drogi” wiąże się z ubiegłorocznymi działaniami pod nazwą „Dobrą drogą z Teatrem Drogi”, również  wspieranymi przez ROPS. Brało w nich udział 6 grup teatralnych, których zadaniem było przygotowanie scenariuszy spektakli. Niektóre z nich zostały wykorzystane w tegorocznym przeglądzie. 

Stowarzyszenie urodzinowo

Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi” działa od 5 lat, czynnie  uczestnicząc w życiu kulturalnym Świdnika. Bierze udział w oprawie artystycznej uroczystości okolicznościowych, na przykład Orszaku Trzech Króli czy Świdnickiego Kolędowania, organizuje przedstawienia teatralne dla świdniczan. W jej wykonaniu mogliśmy obejrzeć takie spektakle, jak: „Średnie miasta”, „Świąteczne impresje” , „Nasz Czechow”, „Oto człowiek”, „Sen nocy leśnej”, „Zaczarowana dorożka”, „Oblicza”, „Oblicza uczuć”. „Teatr Drogi” występował też w Wielopolu Skrzyńskim i na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Realizował również zadania Gminy Miejskiej Świdnik w ramach działań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, Budżetu Obywatelskiego oraz programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fani grupy mogą liczyć na jubileuszowe niespodzianki. Świętowanie zaplanowano na październik.

– Z okazji 5. urodzin chcemy zaprosić świdniczan na spektakl „Pociąg do…”. Pracujemy też nad  jubileuszowym wydawnictwem, w którym znajdą się informacje na temat grupy. Tak naprawdę, zanim powstało stowarzyszenie działaliśmy już 3 czy 4 lata, więc materiałów mamy naprawdę sporo. Formuła grupy jest dynamiczna, zachęcamy więc wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił na scenicznych deskach do wstąpienia w nasze szeregi – dodaje Andrzej Wiśnioch.

aw

Zdjęcie: “Teatr Drogi” podczas ubiegłorocznych warsztatów taneczno-teatralnych.

Głos Świdnika jubielusz MOK Świdnik przegląd teatrów Świdnicka Grupa Teatralna “Teatr Drogi” Świdnik

Artykuł przeczytano 128 razy

Last modified: 18 maja, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkoła muzyczna rozpoczyna rekrutację
Następny artykułLotny Festiwal Piwa już w najbliższy weekend!