A A+ A++

Liczba wyświetleń: 99

W październiku pogłębiła się katastrofa humanitarna w północnej Gazie. Jak informuje ONZ, w dniach 1-21 października Izrael przepuścił zaledwie 6% (4 z 70) transportów humanitarnych, które miały pomóc jej mieszkańcom. Zmasowane ostrzały i walki trwają wokół obozu uchodźczego w Dżabaliji, gdzie każdego dnia giną cywile. Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy od początku wojny w Strefie Gazy zginęło 13 319 dzieci.

Od 6 października trwa kolejna ofensywa Izraela na północną Gazę, w której przebywa obecnie ponad 400 000 osób. Pomimo wezwań do ewakuacji, znacząca część z nich pozostaje na miejscu. Palestyńczycy obawiają się, że po ewakuacji nigdy nie będą mogli już wrócić do swoich domów. Rozkazy przymusowej ewakuacji są krytykowane również przez biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, które obawia się „zniszczenia palestyńskiej ludności w północnej części Strefy Gazy”.

„Nie można stłoczyć ponad dwóch milionów ludzi na powierzchni odpowiadającej wielkości Otwocka” – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. „Tereny oznaczane przez Izrael jako »bezpieczne« po pierwsze nie są bezpieczne, a po drugie nie nadają się do przyjęcia tak dużej liczby osób”.

Od początku wojny w Strefie Gazy, po stronie palestyńskiej zginęło już ponad 42 000 osób, przy około 1700 ofiar po stronie Izraela. Przerażać może liczba dzieci, które zginęły w tej wojnie: po stronie palestyńskiej udokumentowano 13 319 ofiar śmiertelnych wśród niepełnoletnich. W ostatnich tygodniach najwięcej ofiar przynoszą walki w północnej Gazie, szczególnie ostrzały obozu uchodźczego w Dżabaliji. Giną również ludzie w innych regionach Strefy, jak choćby w Dajr al-Balah, gdzie w szpitalu al-Aksa pomagają lekarze Polskiej Misji Medycznej.

„18 października w kolejnym ostrzale obozu al-Maghazi w Dajr al-Balah zginęło kilkanaście osób” – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart. „Ten obóz znajduje się zaledwie trzy kilometry od szpitala al-Aksa, gdzie dziewiątą już zmianę pełnią nasi jordańscy lekarze. Każdego dnia przeprowadzają po kilka poważnych operacji i kilkadziesiąt konsultacji medycznych. Są sfrustrowani tym, że nie mogą zapewnić pacjentom odpowiedniej opieki już po zabiegu: brakuje środków dezynfekcyjnych oraz odpowiedniego pożywienia, które pozwoliłoby na właściwą regenerację organizmu”.

Brak pożywienia jest problemem, który według obecnych danych będzie w Strefie Gazy tylko narastać. Szacuje się, że w najbliższym półroczu skrajne niedożywienie może dotknąć 60 000 dzieci do lat pięciu. To właśnie najmłodsi są najbardziej zagrożeni głodem: młodym organizmom grozi on zahamowaniem rozwoju i śmiercią.

Autorstwo i źródło: Polska Misja Medyczna

TAGI: Wojna w Izraelu

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak pielęgnować siwe włosy? Kluczowy jeden zabieg
Następny artykułOdkryto antyczny zapis o gwieździe sportu z II wieku n.e.