A A+ A++

Jutro, 23 października, w Warszawie odbędzie się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2021. Do kolejnego etapu zaproszonych zostało dziewięć wspólnot – wezmą one udział w konkursie sprawnościowym. Zaplanowana jest również prezentacja lokalnych specjałów kulinarnych.

Konkurs „Aktywna Parafia” ma na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest to projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Pierwszy etap Konkursu trwał do 6 października. Do tego dnia nadsyłane były zgłoszenia dotyczące działalności wspólnot, które konkurują o tytuł Aktywnej Parafii. Opisy oraz fotograficzna dokumentacja dotyczyły aktywności w następujących kategoriach: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna.

Każde ze zgłoszeń zostało ocenione, a za działalność w poszczególnych kategoriach została przyznana odpowiednia liczba punktów – w zależności od tego, jak często dana aktywność miała miejsce w zgłoszonej do Konkursu parafii.

Na podstawie przyznanych punktów stworzono listę rankingową. Do kolejnego etapu Konkursu organizatorzy zaprosili 9 parafii z całej Polski.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie (diecezja warszawsko-praska)

Powstała w 1996 roku w wyniku podziału parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie. Budowę kościoła rozpoczęto w roku 2007, a już dwa lata później odprawiono w nim pierwszą Mszę św. – pasterkę. W 2017 roku parafia liczyła blisko 5 tys. osób. Odpust parafialny przypada 13 maja – w rocznicę pierwszego dnia Objawień Fatimskich.

Działają w niej następujące wspólnoty: Koła Różańcowe, Wspólnota dla intronizacji, Rycerze Jana Pawła II, Oaza, Kościół Domowy, Przymierze Rodzin, Odnowa w Duchu Świętym, Grupa przedsiębiorców, oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. Przy parafii działa Stowarzyszenie „Amicus”. Zajmuje się ono m.in. działalnością charytatywną, podtrzymywaniem tradycji narodowej i pielęgnowaniem polskości, ochroną i promocją zdrowia, działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, wspieraniem budownictwa kościelnego i sakralnego na terenie powiatu legionowskiego.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie (archidiecezja krakowska)

Powstanie parafii wiąże się z działalnością Towarzystwa św. Franciszka Salezego, popularnie nazywanego salezjanami. Od 1924 roku byli oni obecni w tamtejszych okolicach, posiadali dom zakonny. W roku 1935 rozpoczęto budowę świątyni. Rak później odprawiono pierwszą mszę świętą.

Dekret erekcyjny ustanawiający Parafię pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie został wydany przez Kurię Krakowską w 1942 roku.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie (diecezja sandomierska)

Początki samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w Nowej sięgają 1947 roku. Choć w 1947 roku Dyrekcja Zakładów Metalowych ofiarowała na kaplicę specjalną salę, to w 1951 roku, ze względu na politykę ówczesnych władz, została ona zlikwidowana. W 1951 roku rozpoczęła się budowa samodzielnej, drewnianej kaplicy. Budynek powstał w przeciągu trzech dni – szkielet przygotowywano w domach prywatnych, a całość składano pod osłoną nocy. Nowo wybudowana kaplica stała się punktem dojazdowym parafii Majdan Królewski. Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski została erygowana w czerwcu 1957 roku. Pozwolenia na wybudowanie murowanej świątyni uzyskano dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX w. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał w 2000 r. bp Wacław Świerzawski.

Według danych statystycznych diecezji sandomierskiej parafia liczy blisko 4,5 tys. mieszkańców. Odpust parafialny obchodzony jest 3 maja.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach (archidiecezja częstochowska)

Świątynia wybudowana została w latach 1829-1830 – zastąpiła poprzednią, drewnianą świątynię. Kościół został odnowiony po pożarze w 1875 roku oraz konsekrowany w 1881 roku. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium, które jest zwrócone w stronę południową. Pokryta dwuspadowym dachem świątynia posiada dwie zakrystie, chór oraz tzw. babiniec. We wnętrzu znajduje się gotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć, pochodząca z XV w.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Świętej Moniki w Poznaniu (archidiecezja poznańska)

Parafia została erygowana w 2014 roku przez abp. Stanisława Gądeckiego W tym samym roku metropolita poznański dokonał poświęcenia miejsca pod budowę kościoła parafialnego. W lipcu 2016 roku delegacja parafian wraz z proboszczem udała się do Watykanu – uczestniczyła tam w Eucharystii z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Po Mszy św. papież Franciszek pobłogosławił kamień węgielny pod budowę świątyni i domu parafialnego.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy (diecezja bydgoska)

W 1977 roku kard. Stefan Wyszyński erygował na Bartodziejach ośrodek duszpasterski pw. św. Kazimierza. W prywatnym budynku, w którym pierwotnie mieścił się sklep z akcesoriami pszczelarskimi powstała nielegalna kaplica. W tym samym roku rozpoczęła się katechizacja i sprawowanie Eucharystii. Wkrótce ośrodek duszpasterski został uznany za legalny, a władze komunistyczne przyznały teren pod budowę nowej świątyni. W 1980 roku Prymas Wyszyński erygował Parafię pw. Matki Bożej Zwycięskiej. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał w 1997 roku abp Henryk Muszyński.

Wezwanie parafii wiąże się z odbywającą się w latach 1978-1979 peregrynacją obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – modlono się wówczas o nowe kościoły dla Bydgoszczy.

Wspólnota liczy ponad osiem tysięcy mieszkańców. Odpust parafialny przypada 12 września oraz 4 marca.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim (diecezja drohiczyńska)

Parafia została erygowana przez bpa Antoniego Dydycza w 2002 roku. Jej pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Zalewski. W tym samym roku zakupiona została działka pod budowę nowej świątyni. Początkowo nabożeństwa sprawowane były w Bazylice Mniejszej w Bielsku Podlaskim. W grudniu 2003 roku bp Dydycz poświęcił drewnianą kaplicę – budynek ten po wybudowaniu właściwej świątyni został wykorzystany jako Parafialne Centrum Edukacyjne.

Na terenie parafii znajdują się również kaplica w Orli pw. Św. Jana Pawła II oraz Samodzielny Publiczny Ośrodek Opieki Zdrowotnej.

Według danych statystycznych diecezji drohiczyńskiej w parafii mieszka ponad sześć tysięcy mieszkańców, w tym ponad tysiąc katolików.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Św. Hieronima w Warszawie (diecezja warszawsko-praska)

Parafia pw. św. Hieronima w Warszawie należy do dekanatu rembertowskiego w diecezji warszawsko-praskiej. W 2002 roku ówczesny ordynariusz diecezji – bp Kazimierz Romaniuk erygował Ośrodek Duszpasterski św. Hieronima oraz poświęcił kaplicę, której budowa rozpoczęła się kilka miesięcy wcześniej. Ten sam biskup we wrześniu 2002 roku erygował opisywaną parafię.

Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w marcu 2007 roku. Kamień węgielny został wmurowany przez bp. Kazimierza Romaniuka – w tym czasie już biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej. Uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy połączone z poświęceniem kościoła odbyło się w 2014 roku z udziałem bp. Marka Solarczyka. Cztery lata później świątynia została konsekrowana prze ordynariusza diecezji – bp. Romualda Kamińskiego.

Według danych statystycznych diecezji warszawsko-praskiej parafia liczy 6200 mieszkańców.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

Parafia pw. Św. Wojciecha w Wągrowcu (archidiecezja gnieźnieńska)

Została erygowana w 1981 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym samym roku zbudowano tymczasową kaplicę, której poświecenia dokonał bp Jan Michalski. W roku 1983 poświęcono plac pod budowę nowej świątyni, wkrótce potem ruszyły prace budowlane.

W trakcie drugiej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod nowo wznoszone w kraju kościoły. Wśród nich był również kamień pod budowę opisywanej świątyni. Jej konsekracja miała miejsce w 1995 roku, dokonał jej abp Henryk Muszyński.

Więcej informacji publikujemy TUTAJ.

***
Pełne opisy zakwalifikowanych wspólnot oraz ich działalności znajdują się na stronie internetowej ekai.pl/aktywnaparafia

Finał Konkursu „Aktywna Parafia” zaplanowano na sobotę 23 października w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie (ul. Władysława Smoleńskiego 31 w Warszawie). Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia o godz. 10.00, zakończenie ok. godz. 14.00.

Konkurs sprawnościowy zakłada konkurencję w różnych dyscyplinach w składach: damskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) oraz mieszanych (bieg żony z mężem, rzut do kosza). Zaplanowana jest również prezentacja lokalnych specjałów kulinarnych.

Projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrganoidy mózgowe przetrwały w laboratorium rekordowe 240 dni
Następny artykułOstrów: Skasował słup energetyczny i dachował. Cudem wyszedł cało