A A+ A++

Podczas odbywającego się 8 marca posiedzenia Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia potwierdził zapowiadaną datę startu programu oraz wskazał jak ma wyglądać program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Od kiedy i kto ma szczepić?

Zapowiadany przez Ministra Niedzielskiego start programu szczepień na 1 czerwca 2023 został potwierdzony przez Dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusza Poznańskiego. Na Dzień Dziecka dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat otrzymają możliwość bezpłatnego szczepienia przeciw HPV. Podczas posiedzenia Podkomisji, dyr. Poznański poinformował również, jak będzie realizowany program tych szczepień, co wcześniej pozostawało w sferze domysłów.

Pierwszy czerwca to data, kiedy program powinien ruszyć. (…) Całe otoczenie prawne jest już przygotowane. Po konsultacjach z ekspertami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu szczepień w grupach 12-letnich i 13-letnich dziewcząt i chłopców, do ukończenia 14. roku życia. Schemat będzie dwudawkowy. Szczepienia będą wykonywane, tak jak w przypadku innych szczepień pediatrycznych, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – podał.

To co nie powinno w tym kontekście ucieszyć lekarzy POZ – szczepienia mają być realizowane w ramach stawki kapitacyjnej, odmiennie od realizowanego np. programu szczepień przeciwko grypie gdzie jest określona stawka dodatkowego wynagrodzenia za realizację szczepienia. Na pytanie o wcześniejsze deklaracje dodatkowych zachęt dla lekarzy POZ za skuteczne realizacje tego programu – przedstawiciel MZ potwierdził zasadność, jednakże na dziś deklaracje dodatkowego finansowania nie padły.

Którą szczepionkę wybrano?

Na razie nie wiadomo, jakim preparatem będą szczepione przeciw HPV polskie nastolatki. Przetarg jest na etapie przygotowania. Powinien być ogłoszony niebawem.

– To, co przed nami, to etap zakupu szczepionek – jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania procedury przetargowej i ogłoszenia zamówienia publicznego. Z uwagi na informacje, które nie powinny być ujawnione przed ogłoszeniem postępowania, nie mogę powiedzieć, jakie są nasze założenia, jeśli chodzi o ilość lub specyfikację – powiedział Dyrektor Poznański

Koszt szczepienia będzie po stronie państwa. Żadnej odpłatności ze strony pacjentów nie będzie zgodnie z założeniami programu szczepień przeciw HPV.

Cel programu sczepień: 70-procent zaszczepionych

O założenia wyszczepialności w określonej przez ekspertów populacji zapytała Dorota Korycińska Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO).

Cel do którego MZ chce dążyć 70 proc. zaszczepionych nastolatków ze wskazanych roczników.

Jest to nasz “poziom marzeń“, to wysoki, widoczny w niektórych państwach zachodnich poziom – dodał szef Departamentu Zdrowia Publicznego.

Mimo doświadczeń z innych krajów, tych o najwyższych poziomach wyszczepienia. Gdzie wskaźnik wysycenia roczników oscyluje ok. 90 proc. jak Australia, Hiszpania, nie zdecydowano się na model dystrybucji szczepionek i organizacji szczepień z wykorzystaniem szkół. Samemu sobie odbierając szansę na te najwyższe wskaźniki mimo świadomości populacyjnego znaczenia wysokiego wskaźnika podanych szczepień.

To ważne, bo im wyższy poziom wyszczepienia przeciw HPV, tym większa ochrona i mniej zachorowań na nowotwory. Przygotowujemy szeroką kampania edukacyjną – dodał Poznański

Jaki plan na kampanie?

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i w długim terminie mogą powodować nowotwory.

Najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym przeciw rozwojowi nowotworów i chorób HPVzależnych są szczepienia. Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana i 9-walentna. Obie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a szczepionka z większym zakresem typów wirusa także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz przełyku. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Obie szczepionki można zakupić prywatnie, tańsza z 50% refundacją. Dostępność to jednak nie wszystko. Jak poinformował wczoraj przedstawiciel MZ zaraportowane wyszczepienie na dziś to „do 1proc.”

Potrzebna jest szeroka kampania uświadamiająca czym to szczepienie jest, czemu ma służyć. Jak zwracała uwagę strona społeczna – kampania musi edukować zarówno młodzież, ale… a może nawet głównie rodziców dzieci, które mają wskazania rocznikowe do szczepienia. Dorota Korycińska z OFO zwróciła również uwagę na konieczność edukacji o szczepieniach przeciw HPV również dla lekarzy POZ oraz personelu pielęgniarskiego w tych placówkach, które będą realizować szczepienia.

Niestety Dyrektor Poznański nie potrafił nakreślić planów kampanii dotyczącej programu szczepień przeciwko HPV, nie wskazał odbiorców planowanej kampanii, nie zna jeszcze jej założeń i nie wiedział jak będzie monitorowana jej skuteczność.

Ze względu na istotność tej części jako planu na powodzenia programu szczepień przeciwko HPV przedstawiciele organizacji pacjenckich, przedstawiciele pracodawców te organizacje, które mogą pomóc w masowym dotarciu do odbiorców kampanii zadeklarowali swoje daleko idące wsparcie i współpracę. Co przedstawiciel Ministerstwa odebrał z życzliwością.

Oczekując na przetargi, założenia szczegółowe kampanii oraz kolejne kroki. Trzymamy kciuki za start programu 1 czerwca i oczywiście za jego jak najskuteczniejszą realizacje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIngres nowego biskupa gliwickiego
Następny artykułDodatek do emerytury: 5 540,25 zł brutto miesięcznie. Kto może go otrzymać?