A A+ A++
W Sędziszowie Małopolskim planowane jest utworzenie Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem, które będzie pierwszą w Polsce placówką, gdzie będzie stała wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, działa samobieżne i śmigłowce.

Inicjatorem projektu jest prawnik z Kijowa Michał Strełnikow, który chce w ten sposób, stawić opór rosyjskiej propagandzie. W sierpniu 2022 roku zarejestrowano w Polsce Polsko-Ukraińską Fundację “Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem”. 

Lokalizacja muzeum i jego wystawa

Fundacja planuje, że placówka powstanie na półhektarowej działce przy drodze krajowej numer 94, w pobliżu marketu budowlanego Majster. Mimo że muzeum fizycznie jeszcze nie istnieje, można już znaleźć jego wizytówkę w wyszukiwarce Google. Została także stworzona strona internetowa fundacji.


Muzeum ma stanowić świadectwo agresji Rosji na Ukrainę i pokazać sprzęt, z którego korzystają rosyjscy żołnierze, aby dokonywać zbrodni wojennych. Oprócz dużych pojazdów, takich jak czołgi i działa samobieżne, wewnątrz muzeum będą mniejsze przedmioty, na przykład pozostawione przez żołnierzy rosyjskich karabiny, mundury i inne elementy wyposażenia. Fundacja planuje współpracować z ukraińską armią i organizacjami pozarządowymi działającymi na Ukrainie w celu przetransportowania tych przedmiotów do Polski.

Pomysł wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców regionu

Pomysł spotkał się z kontrowersjami, a niektórzy mieszkańcy twierdzą, że lokalne władze nie informują ich o inwestycji. Jednak burmistrz miasta zaprzeczył tym doniesieniom, stwierdzając, że samorząd Sędziszowa Młp. nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu ani finansowo, ani organizacyjnie.

Co na to Starosta Powiatu Witold Darłak?

Rozmawialiśmy z Starostą Powiatu, Witoldem Darłakiem, który powiedział nam, że o pomyśle utworzenia muzeum dowiedział się przypadkowo poprzez aplikację Messenger w prywatnej korespondencji. Dopiero wtedy zaczął szukać informacji na ten temat i dowiadywać się, co to w ogóle jest.

Okazało się, że fundacja jest faktycznie zarejestrowana (zaświadczenie zostało wydane w roku 2022), ale żadne dokumenty w wydziałach budowlanym czy ochrony środowiska nie istnieją, i nikt nie zwrócił się do nas z żadnym wnioskiem czy pismem o utworzenie Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem.

Starosta Powiatu jest sceptyczny co do utworzenia stałego muzeum i nie widzi potrzeby istnienia takiej instytucji

Witold Darłak, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego osobiście uważa, że takie muzeum jest tutaj niepotrzebne i nie będzie w żaden sposób funkcjonować przy współpracy z samorządem powiatowym. Jeśli jednak ktoś ma taki pomysł i spełni wszystkie wymagania, nie można tego zablokować.

Uważam, że chyba takiego muzeum nie potrzebujemy tutaj i nie wydaje mi się, aby było nim jakieś zainteresowanie. Chociaż nie ukrywam, że gdyby ktoś zaproponował organizację tygodniowej wystawy sprzętu, byłoby to na pewno interesujące. Jak dodaje, aktualnie jedynym muzeum, które mnie interesuje, jest utworzenie Izby Pamięci Karola Chmiela, żołnierza wyklętego w jego domu w Zagorzycach.

fot. wizytówka google Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCharytatywny koncert dla Aniołów w Piasecznie – pomóż Patrycji urosnąć
Następny artykułPodsumowanie weekendu. Liczne kolizje na drogach Warmii i Mazur