A A+ A++

W szkołach w Jekaterynburgu zostanie zainstalowany system analizy dźwięku i obrazu oparty o sieci neuronowe. Gdy uzna, że są niepokojące automatycznie wezwie patrol policji. To reakcja na powtarzające się strzelaniny w placówkach oświatowych.

– W swojej koncepcji działa to jak zdalny przycisk alarmowy. Ochroniarze lub nauczyciele będą znali hasło, lub słowo. Do systemu audio zostaną również załadowane niektóre dźwięki, takie jak tłuczenie szkła, szczęk zamka broni. W przypadku któregokolwiek z tych zdarzeń sygnał zostanie natychmiast przesłany do zespołu szybkiego reagowania, który na monitorach zobaczy, co się dzieje i podejmie decyzję o interwencji – powiedział Komsomolskiej Prawdzie Michaił Ładejszczikow zastępca szefa Wydziału Edukacji Jekaterynburga.

Rosja: strzelanina na uniwersytecie w Permie. Są zabici WIDEO

Oprócz dźwięków sieć neuronowa będzie w stanie rozpoznać na obrazie wideo potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Do systemu zostaną wprowadzone sceny agresywnych zachowań np. bójek, obrazy niebezpiecznych przedmiotów. Kamery będą w stanie rozpoznać mniej groźnie, ale również zakazana działania, takie jak np. palenie papierosów przez uczniów.

Pilotażowy projekt będzie zrealizowany w dwóch miejskich szkołach. Jeśli to się powiedzie, wydział edukacji wprowadzi system w innych placówkach oświatowych miasta.

Rosja mierzy się z coraz częstszymi przypadkami masakr dokonywanych przez uzbrojonych napastników w szkołach i na uniwersytetach. 20 września br. student pierwszego roku uniwersytetu w Permie Timur Bekmansurow zastrzelił sześć osób, a 43 ranił. 11 maja br. do szkoły nr 175 w kazaniu wtargnął Ilnaz Galawijew, który zastrzelił dziewięć osób. Obydwaj napastnicy posiadali broń legalnie.

Kazań, szkoła, w której doszło do strzelaniny, zdj.: Tatmedia

Strzelanina w gimnazjum w Rosji. Są ofiary śmiertelne

Niedawno moskiewskie władze zapowiedziały udoskonalenie systemu monitoringu ulicznego i zastosowania do analizy obrazu sieci neuronowych. Nowa technologia pozwoli znaleźć osoby, które kilkakrotnie pojawiały się na miejscu zbrodni oraz wyznaczyć trasy obiektu obserwacji i jego wspólników. Komputer również posortuje obiekty obserwacji według cech takich jak np.: płeć, wiek, rasa, posługiwanie się okularami okulary, posiadanie brody, maski, nakrycia głowy i sylwetka.

Moskiewskie kamery jeszcze lepiej wyśledzą podejrzanych

jb/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpital w Gorzowie zaprasza na białą sobotę. Przyjdźcie na darmowe badania
Następny artykułZespoły uważają, że kibice powinni mieć głos w sprawie sprintów