A A+ A++

W ciągu trzech miesięcy Komisja Tymczasowa przekształcić się ma w Komisję Zakładową, jednak już teraz ma możliwość działania zgodnie ze wszystkimi ustawowymi uprawnieniami.

– Naszymi podstawowymi celami są ochrona praw pracowników, obrona przed zwolnieniami, poprawa wynagrodzeń, dbanie o przejrzystość i sprawiedliwość systemu wynagrodzeń, premii, awansów, a także kar dyscyplinarnych, ale także wprowadzenie możliwości przechodzenia z umów śmieciowych na umowy o pracę dla każdego pracownika – deklarują członkowie nowego związku.

Chcą także walczyć o wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków zawodowych w dni ustawowo wolne od pracy, w nocy oraz po godzinach oraz o dostosowanie organizacji pracy i liczby zatrudnionych osób do stawianych zespołom wymagań.

Związkowcy chcą być anonimowi

Nie wiadomo, kto tworzy nową organizację, jej członkowie chcą zachować anonimowość. – Nasza komisja do czasu zebrania członków wyłoniła tymczasowy Komitet Założycielski, który nie ma przewodniczącego, na tym etapie nie mamy również wyznaczonej osoby do kontaktu z mediami. Wszystkie decyzje – także w kwestii komunikacji – chcemy podejmować demokratycznie – informują portal Wirtualnemedia.pl.

– W najbliższym czasie zwołamy walne zebranie członków, na którym wyłonimy władze oraz wypracujemy wspólnie szczegółowe kierunki działania związku – zapowiadają.

Ile osób wchodzi w skład nowej organizacji? Tego członkowie także nie zdradzają. – W skład samej komisji weszło więcej członków, niż wymaga tego ustawa. Dziś wysłaliśmy informację do pracowników firmy, która również spotkała się ze sporym odzewem, co nas bardzo cieszy – czytamy w nadesłanej nam odpowiedzi. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami.

Zarząd liczy na dobrą współpracę

Członkowie nowej organizacji podkreślają, że w ich mniemaniu funkcjonowanie związków zawodowych w tak dużej organizacji, jaką jest RASP, jest niezwykle istotne. – Chcemy, aby pracownicy mieli większy wpływ na kierunek rozwoju firmy. Chcemy także dbać o ich prawa – tak jak podkreślaliśmy – w m.in. zakresie płac, warunków zatrudniania oraz warunków pracy – informują związkowcy.

To już trzecia związkowa organizacja działająca przy Ringier Axel Springer Polska. – W naszej firmie od dawna działają związki zawodowe. Traktujemy się po partnersku i współpracujemy w wielu kwestiach istotnych dla pracowników. Liczę, że współpraca z nowym związkiem będzie przebiegać podobnie – komentuje dla portalu Wirtualnemedia.pl Monika Remiszewska, dyrektor personalna w spółce.

Nowy związek zawodowy także w Agorze

Wiosną ub.r. związkowcy prowadzili rozmowy z władzami Ringier Axel Springer Polska na temat grupowych zwolnień ok. 6 proc. załogi. Ostatecznie w maju zarząd podpisał porozumienie ze stroną  związkową, w myśl której firma w ciągu kilku następnych tygodni rozstała się z ok. 90 osobami, zapewniając im dodatkowe świadczenia: osoby zatrudnione krócej niż dwa lata otrzymały trzymiesięczne wynagrodzenie, pracujące od 2 do 5 lat – czteromiesięczne, a te zatrudnione dłużej – pięciomiesięczne.

W maju 2020 także przy Agorze powstała Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza. Również przy tej spółce związkowcy zapowiadali od samego początku walkę o likwidację umów śmieciowych, wypłatę należnych nadgodzin czy kontynuację zamówień dla freelancerów. W zarządzie tej organizacji znalazł się Bartosz Józefiak.  Członkowie nowego związku przy RASP wskazują, ze właśnie ta inicjatywa pracowników Agory była dla nich impulsem do działania.

W 2019 r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułPZ o teleporadach: zamiast wsparcia, mamy kolejny odgórny nakaz
Następny artykułOdpowiedziały na homofobiczną instalację w kościele. Aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych. Ruszył proces