A A+ A++

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał 10 najpopularniejszych proszków do prania białych tkanin. Specjaliści z Laboratorium urzędu sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz jak one wpływają na wytrzymałość i kurczenie się materiału po praniu. Z raportu dowiadujemy się również, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę popularne detergenty, takie jak: Ariel, Persil, Bryzę, Rex, Vizir, Tandil, Ultra, Formil, Domol oraz E. Pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotowy materiał bawełniany z zestawem 15 najczęściej spotykanych w codziennym życiu zabrudzeń, takich jak herbata, lody czekoladowe czy sos spaghetti.

Najskuteczniejszy w usuwaniu plam

Co ciekawe, z raportu wynika, że proszki z dyskontów poradziły sobie najlepiej.

“Skuteczność usuwania plam zależy głównie od rodzaju zabrudzenia. W tej kategorii najbardziej efektywny okazał się proszek Domol Vollwaschmittel (marka własna Rossmann, najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam – najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active (marka własna Lidl) oraz Tandil Classic (marka własna Aldi)” – czytamy w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W usuwaniu plam w badaniu najsłabiej wypadły: Ariel, Bryza Lanza, E, Rex oraz Ultra. Proszki te uzyskały dwie na pięć gwiazdek. Największe różnice między detergentami były widoczne przy spieraniu zabrudzeń z lodów czekoladowych, deseru owocowego dla niemowląt, gliny oraz smalcu. Najmniejsze różnice między proszkami stwierdzono przy usuwaniu plam ze zużytego oleju mineralnego, make-upu, curry, czerwonego wina i soku z marchwi.

Z czym sobie proszki nie radzą?

Każdy z proszków, który wziął udział w badaniu słabo poradził sobie z herbatą, przy tym produkcie najlepiej wypadł Persil. Dużym wyzwaniem dla proszków jest również czerwone wino. Tu z kolei najskuteczniejszy okazał się Domol Vollwaschmittel. Wszystkie proszki wykazały się dużą skutecznością w usuwaniu krwi. A jak proszki poradziły sobie z spaghetti? Najskuteczniejszy w walce z tym sosem okazał się Tandil oraz Domol, najsłabiej wypadł Vizir.

Który najtańszy?

Z raportu dowiadujemy się, że najtaniej wypierzemy w proszku Ultra – koszt detergentu na jedno pranie wyniósł 36 groszy. W przypadku pozostałych proszków wychodzi odpowiednio: Ariel – 1,06 złotych, Bryza Lanza – 57 groszy, Domol Vollwaschmittel – 80 groszy, E – 77 groszy, Formil – 38 groszy, Persil – 1, 09 złotych, Rex – 54 groszy, Tandil – 45 groszy, a Vizir – 1,03 złotych.

Porady

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w raporcie umieścił również porady dla konsumenta:

Kieruj się kolorem ubrań, które pierzesz – w przypadku tkanin kolorowych nie używaj proszku do białego. Mimo, że skład wydaje się podobny – występują w nim różnice. Proszki do prania białych tkanin zawierają środki wybielające na bazie tlenu, które pomagają w utrzymaniu bieli, ale jednocześnie mogą negatywnie wpływać na intensywność kolorów pranych ubrań.

Segreguj ubrania nie tylko na jasne i ciemne – białe rzeczy zawsze należy prać osobno, tylko i wyłącznie z innymi białym ubraniami, bez dodatków wyrobów kremowych, czy pastelowych. To bardzo ważne, aby zachować biel pranych ubrań.

 

News4Media/fot.News4Media

Grafiki: UOKIK

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpóźnianie się do pracy – powód zwolnienia dyscyplinarnego
Następny artykułZGK zaprasza do zabawy. Poszukiwane jest imię dla owieczki z Malinówki