A A+ A++

Przyjdź na festiwal muzyki barokowej w Oławie i w Jelczu-Laskowicach!

W dniach 24-27 listopada odbędą się w Oławie i w Jelczu-Laskowicach koncerty muzyki barokowej, podczas których zaprezentowane zostaną utwory Silviusa Leopolda Weissa, nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem. Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie

Być może kultura muzyczna baroku i dźwięki, którymi rozbrzmiewa lutnia, wydają się dziś już odległą historią. Jednak zaproszeni do naszego powiatu artyści postarają się tchnąć nowe życie w dawną muzykę i podać ją współczesnym odbiorcom w atrakcyjnej formule. Nadarzy się zatem znakomita okazja, aby przekonać się o tym osobiście, że muzyka S.L. Weissa wykonywana w unikatowy sposób, bo jednocześnie na dwie lutnie i organy – wciąż brzmi w niepowtarzalny sposób.

S.L Weissa urodzonego 12.10.1687 r. w Grodkowie, mieście znajdującym się wtedy pod władaniem Habsburgów (zm. 16.10.1750 w Dreźnie) swoim mecenatem objęła wielka polska królewska dynastia Sobieskich. Pierwsze lata artystycznej działalności kompozytora związane były głównie z terenami dzisiejszej Polski.

Z ziemi włoskiej do Polski

Warto w tym miejscu nadmienić, że we wrześniu br., w ramach projektu pn. „Silvius Leopold Weiss – na strunach lutni”, który otrzymał wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, odbyło się we Włoszech 5 koncertów muzyki lutniowej (na dwie lutnie i organy) w Montefiascone, Viterbo, Castel Sant’Elia oraz w Rzymie (dwa koncerty). Przedsięwzięciu patronował samorząd Powiatu Oławskiego.

A już teraz unikatowe dźwięki barokowej muzyki usłyszą także mieszkańcy ziemi oławskiej. Stanie się tak za sprawą pięciu koncertów organizowanych w wyjątkowych miejscach naszego powiatu, w których dawna muzyka uzyska należną jej oprawę, mistyczną barwę i bezbłędną akustykę: – w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, – w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach, – w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie, – w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie oraz – w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Kto zagra? Gdzie i kiedy na koncert?

CZWARTEK 24 LISTOPADA – godz. 18.45, koncert w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Koncert na dwie lutnie i organy.

Twórczość barokowego wirtuoza S.L Weissa zaprezentuje profesjonalny zespół muzyki lutniowej „Lute Duo Plus”, który wśród melomanów cieszy się znakomitą renomą. Przed publicznością wystąpi umuzykalniona rodzina, która od wielu lat upowszechnia i odtwarza na świecie dźwięki mistrza Weissa: Anton Birula i jego żona Anna Kowalska, którzy grają na lutniach oraz ich córka Alisa Birula, grająca na organach.

PIĄTEK 25 LISTOPADA – godz. 16.00, koncert w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie. Podobnie jak podczas pierwszego oławskiego koncertu, wystąpi przed publicznością zespół „Lute Duo Plus” (Anton Birula i Anna Kowalska – lutnie, Alisa Birula – organy), ale z innym repertuarem muzyki barokowej mistrza Weissa.

Plakat promujący festiwal muzyki barokowej

PIĄTEK 25 LISTOPADA – godz. 17.30 koncert “Drgnienia Lutni” w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, przy ul. Witosa w Jelczu-Laskowicach. Wystąpi Stefan Jasiniefta na lutni solo.

Ten młody lutnista pochodzenia polskiego, urodzony na Białorusi, obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie lutni Antona Biruli i Anny Kowalskiej.

Plakat promujący festiwal muzyki barokowej w powiecie oławskim

SOBOTA 26 LISTOPADA – godz. 14.00, koncert w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Zagra Klaudyna Żołnierek na barokowej lutni solo.

Młoda artystka jest laureatką ogólnopolskich konkursów gitarowych w kategorii solowej i zespołów kameralnych. Umiejętności doskonaliła uczestnicząc w licznych warsztatach gitarowych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z całego świata. brała również udział w międzynarodowych kursach muzyki dawnej. Studiuje grę na lutni pod kierunkiem Antona Biruli.

Plakat promujący festiwal muzyki barokowej w powiecie oławskim

NIEDZIELA 27 LISTOPADA – godz. 14.00, koncert w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie. Koncert solo na lutni barokowej w wykonaniu Stefana Jasiniefty.

Plakat promujący festiwal muzyki barokowej w powiecie oławskim

Genialny muzyk epoki baroku na dworze Sobieskich z Oławy

Należy podkreślić, że S.L. Weissa łączy szczególnie wiele z ziemią oławską. Był bowiem muzykiem Sobieskich z Oławy, został objęty mecenatem przez Aleksandra, Konstantego i Jakuba Sobieskich. Grywał na oławskim zamku. Później przez wiele lat był nadwornym muzykiem i mistrzem lutni na włoskim dworze polskiej królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego wraz z dworem osiadła w Rzymie. Jego muzyką zachwycała się włoska i europejska arystokracja tamtych czasów.

Festiwal muzyki barokowej organizowany w powiecie oławskim ma na celu przywracanie pamięci o Silviusie Leopoldzie Weissie, niesłusznie zapomnianym geniuszu muzyki lutniowej, wielkim mistrzu epoki późnego baroku, rówieśniku i przyjacielu Jana Sebastiana Bacha, z którym swego czasu wykonywał liczne koncerty.

Koncerty organizowane w powiecie oławskim są częścią Festiwalu muzyki Baroku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W ramach festiwalu jest w br. realizowanych aż 15 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów.

Serdecznie zapraszamy na koncerty w ramach festiwalu muzyki barokowej!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy ruszy CPK? Horała podał KONKRETNĄ DATĘ
Następny artykułBudżet Torunia 2023 ze 140 mln zł deficytu. Prawie 330 mln zł miasto wyda na inwestycje