28 minut temu
Po czym poznać, że ma się wszy? Powszechna choroba, którą można zarazić się w dużych skupiskach ludzi, jest problemem, który wraca jak bumerang. Walkę z niechcianymi gośćmi należy rozpocząć już od momentu zauważenia pierwszych objawów. Oto czego nie lubią wszy. Zastosuj się do zaleceń, a twoje dziecko odetchnie z ulgą.
Wszawica jest jedną z najczęstszych bolączek, które dotykają rodziców przedszkolaków lub uczniów szkolnych. Problem wraca jak bumerang, a pojawienie się wszy w przedszkolu lub szkole każdorazowo wywołuje panikę wśród dzieci i ich rodziców. Wszystko dlatego, że wszawica wciąż jest tematem tabu, gdyż, zupełnie niepoprawnie, kojarzy się ją z brudem i brakiem odpowiedniej higieny. Ten mit postanowił raz na zawsze rozwiać Główny Inspektorat Sanitarny.
“Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży” – podkreśla GIS. Do zarażenia dochodzi najczęściej w dużych zbiorowiskach ludzkich jak:
- przedszkola
- szkoły
- kolonie
- obozy letnie
Zobacz również: Działa na skórę, paznokcie i nie tylko. Cebula czarownic ma wyjątkowe właściwości
Wszawicą zarażają się najczęściej dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Pierwszym sygnałem, który wskazuje na obecność wszy jest uporczywe swędzenie. Temu towarzyszyć może zaczerwienienie skóry, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Jak rozpoznać ugryzienie wszy? W przypadku wszawicy na ciele zauważyć można niewielkie czerwonawe grudki.
Konsekwencją drapania swędzących miejsc są drobne ranki, które mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych, a w efekcie nawet do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby cierpiącej na wszawicę może pojawić się tzw. “kołtun”, czyli włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.
Zobacz również: Chrapiesz podczas snu? Sprawdź, kiedy wybrać się do lekarza
Gnidy wszy często mylone są z łupieżem. Bardzo łatwo je jednak rozróżnić. Łupież ma płaski, nieregularny kształt, podczas gdy gnida jest owalna i wypukła. Co więcej, łupież łatwo wytrząsnąć z głowy, zaś gnida jest dość mocno przytwierdzona do skóry.
Wszawica owiana jest wieloma mitami, z których większość ma się nijak względem prawdy. Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, obok faktu, że wszawica nie wynika z brudu i braku higieny, wszy nie potrafią również skakać i pływać. Pasożyty poruszają się wyłącznie poprzez pełzanie, a zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Osobie dotkniętej wszawicą nie należy również golić głowy. Wszy skutecznie zwalczą dostępne w aptekach preparaty.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla również, że aby pozbyć się wszy, nie wystarczy wyłącznie dokładne umycie głowy szamponem. Wszy dzięki specjalnym odnóżom i pazurkom czepnym silnie przytwierdzają się do włosów, zaś gnidy są przyczepiane do włosów specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia. Konieczne jest użycie specjalnego grzebienia.
“Bezwzględnie nie wolno piętnować o … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS