W Polsce znów będzie wydobywane złoto. Ministerstwo Środowiska zaakceptowało dokumentację geologiczną dla złoża rudy złota „Mikołajowice”, złożoną przez spółkę Sudeckie Kopalnie Mineralne.
Jak informuje Business Insider, to pierwsza taka decyzja w powojennej historii Polski. Spółka Sudeckie Kopalnie Mineralne złożyła wniosek o koncesję na poszukiwanie złota w okolicy Legnicy jeszcze w 2015 roku i po jej otrzymaniu przystąpiła do badania złóż. „Otrzymaliśmy ją rok później i przystąpiliśmy do badań w terenie. Kolejnym krokiem było wykonanie rowów poszukiwawczych, a następnie wydrążenie w 2018 roku rozpoznawczych otworów wiertniczych. Pobrane próbki zbadaliśmy w laboratorium i na podstawie wszystkich analiz chemicznych złożyliśmy w lutym 2019 roku wniosek o zatwierdzenie dokumentacji złoża złota w rejonie Mikołajowic” – wyjaśnia w rozmowie z BI Sławomir Juzak, wiceprezes Sudeckich Kopalń Mineralnych.
W sierpniu spółka uzyskała decyzję o zatwierdzeniu dokumentacji złoża i teraz może przystąpić do starań o uzyskanie koncesji wydobywczej. „Poza tym zamierzamy nadal poszukiwać złóż surowców mineralnych. W 2020 roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa dolnośląskiego o zatwierdzenie projektu na poszukiwanie i rozpoznanie złoża glin kaolinowych na sąsiadującym terenie i otrzymaliśmy decyzję pozytywną. Próbki pobrane z zaprojektowanych otworów wiertniczych zostaną przebadane również na okoliczność występowania złota” – mówi Juzak.
Ile złota znajduje się w nowym złożu? Według szacunków geologów to od 2,05 do 15,77 gramów na metr kwadratowy. „Decyzja Ministra Środowiska otwiera nam możliwość produkcji płatnego koncentratu złota, szlamowanego i wybielonego kaolinitu oraz produktów pochodnych – w tym m. in. mączek kwarcowych. Zakłada się, że takie kompleksowe zagospodarowanie kopaliny sprawi, że wydobycie będzie opłacalne” – ocenia Jakub Górski, prezes Sudeckich Kopalń Mineralnych.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS